Kredi Ve Mevduat Faizleri Yükselecek Mi, Yüzde Kaç Artacak? Üst Düzey Bankacılar Açıkladılar!

Türkiye ekonomisinde deprem etkisi yaratan gelişmelerin ardından bankaların kredi faizleri ile mevduat faizlerinde ne gibi bir değişime gidecekleri merak ediliyor. Bu konuda üst düzey bankacılar açıklama yaptılar.

Kredi Ve Mevduat Faizleri Yükselecek Mi, Yüzde Kaç Artacak? Üst Düzey Bankacılar Açıkladılar!
Türkiye'de ekonomi dünyasın yeni haftaya deprem etkisi yaratan Merkez Bankası'nda başkan değişiminin etkileri ile başlamak zorunda kaldı. Naci Ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu atanınca Türk ekonomisinde kartlar yeniden dağıtıldı. Oluşan belirsizlik ortamında ise en çok kredi faizlerinin ve mevduat faizlerinin ne şekilde değişeceği merak edilmeye başlandı.

MEVDUAT VE KREDİ FAİZLERİ ARTACAK MI?

Bloomberg'e konuşan ve ismi açıklanmayan beş üst düzey bankacı kredi ve mevduat faizleri konusunda ihtimalleri açıkladılar. Bankaların haftanın ilk iki gününde müşterilerin hareketlerini izlemeye aldıklarını söyleyen bankacılar bankaların mevduat ve kredi faizlerinde 0,50 puan ile 1 puan arasında değişim yapacaklarını belirttiler.

ÜST DÜZEY BANKACILARDAN MEVDUAT FAİZİ ARTIŞI AÇIKLAMASI

Naci Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası geçtiğimiz hafta yapılan Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde 2 puanlık bir artış yaptı. Bu faiz artırımı ile politika faizi yüzde 19'a çıkarıldı. Bu faiz artırımının sonucu olarak bankalar arasında değişmekle beraber mevduat faizlerinde 0,5 puan ile 0,75 puan arasında yükselişler gerçekleşti. Üst düzey bankacılar bankaların bireysel ve küçük mevduatta faizleri yüzde 17,25 ile yüzde 18 arasına, daha yüksek miktarlı mevduatlarda ise yüzde 18,75 ile yüzde 19 arasına faizlerin çekildiğini belirtiler.

MÜŞTERİLER GECELİK FAİZDE BEKLİYORLAR

Üst düzey bankacıların açıklamalarına göre ekonomik belirsizlikle beraber müşterilerin mevduatları için uzun vadeli işlem yapmaktan kaçındıklarını bildirdiler. Bankaların müşteri izleme sonuçlarına göre mevduatı olan çok sayıda müşteri mevduatlarını gecelik faizde tutuyorlar. Bunun sebebini ise bankaların mevduat faizlerini arttıracağına dair beklenti olduğu ifade edildi.

KREDİ FAİZLERİ YÜKSELECEK Mİ?

Kredi faizleri hakkında da üst düzey bankacılar değerlendirmede bulundular. Buna göre bazı bankalar tıpkı mevduat faizlerinde olduğu gibi karar vermek için müşterilerin hareketlerini beklemeye karar verdiler. Bazı bankalar ise kredi faizlerinde herhangi bir artırıma gitmemeyi kararlaştırdılar.

ŞUBELERİN YETKİLERİ ALINDI

Öte yandan kredi faizleri konusunda bankaların yeni bir yetki kararı aldığı bildirildi. Üst düzey bankacılar tarafından verilen bilgiye göre bazı bankalarda belirli bir tutarın üzerinden Türk lirası ve döviz cinsinden tüm kredilerin tamamında şubelerin yetkileri kaldırıldı. Bu kredilere ilgili bankalarda karar verme adresi genel müdürlükler olacak. Genel müdürlüklerce onaylanmayan bu krediler müşterilere verilemeyecek.

Emlak365.com
Yorumlar (0)