Kripto Para Borsaları İçin Yapılan Yeni Düzenleme Resmi Gazete'de Yayımlandı

Resmi Gazete'nin bgünkü sayısında yayımlanan karara göre suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanın önlenmesine dair tedbirler hakkındaki yönetmelik üzerinde değişiklik yapıldı. Buna göre kripto para borsaları üzerinde kara para takibi yapılabilecek. 

Kripto Para Borsaları İçin Yapılan Yeni Düzenleme Resmi Gazete'de Yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bugünkü Resmi Gazete'de kripto para borsalarına dair yeni bir karar yayımlandı. Bu karara göre kripto para borsalarında yetkili kurumlar tarafından kara para takibi yapılabilecek. 

KRİPTO PARA BORSALARINDA KARA PARA TAKİBİ YAPILABİLECEK

Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yapılan değişikliğe göre bu konunun uygulanması ile yükümlü olan kuruluşlar arasına kripto para borsaları da eklendi. Türkiye'de son günlerde meydana gelen kripto para borsalarındaki dolandırıcılıklar nedeniyle böyle bir karar alındığı uzmanlarca belirtildi. Ayrıca Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve kripto para borsaları aracılığı ile Türkiye'den yurt dışına ciddi miktarda para transferleri gerçekleştiğini ve bundan da rahatsız olduklarını ifade etmişti. 

Kripto para borsalarının dahil olduğu yönetmelik suç gelirlerinin aklanmasının ve teröre finansman aktarımının önlenmesi amacıyla yükümlülükleri, yükümlülüklere uyumun denetimini, gümrük idaresine açıklama yapılmasını ve diğer alanlarda usul ve esasları düzenliyor. 

Öte yandan kripto para borsaları için alınan bu kararın aynısının tasarruf finansman şirketlerini de kapsayacağı bildirildi. O kurumlarda da kara para takibi yapılabilecek. 

KRİPTO PARA PİYASALARINA DEVLET KONTROLLERİ YAYGINLAŞIYOR

Tüm dünyada kripto para piyasalarına dair devletlerin çeşitli tedbirler almaya başladığı bugünlerde Türkiye de bu duruma kayıtsız kalmıyor.Herhangi bir devlet güvencesi olmayan kripto para piyasaları devlet kontrolünün dışında faaliyet gösterdiği için kara para aklamanın en etkili yolu olduğu çeşitli uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Bunun için devletler bu piyasaları kontrol etmek, kara para takibi yapmak ve diğer kontrolleri sağlamak için mevzuat düzenlemeleri yapıyorlar. 

Yorumlar (0)