Kripto Para Borsaları Resmi Gazete Kararından Nasıl Etkilenecek? Ünlü Ekonomist Açıkladı

Kripto para kullanım işlemlerine ilişkin yeni kararlar ilan edildi. Resmi Gazete'de yer alan düzenleme kapsamında kripto para kullanımına sınır getirildi. Peki kripto para borsaları bu düzenlemeden nasıl etkilenecek? Uzman isim yorumladı.

Kripto Para Borsaları Resmi Gazete Kararından Nasıl Etkilenecek? Ünlü Ekonomist Açıkladı
16 Nisan tarihli Resmi Gazete'de kripto para kullanım esasları ve bundan sonraki süreçte uygulanacak kararlar yayımlandı. "Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik" adıyla yayımlanan yönetmelik ile kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılamayacağı bildirildi.

RESMİ GAZETE'DE KRİPTO PARA KARARI

Resmi Gazete'de yer alan yönetmelik kapsamında kripto para birimleri, yönetmeliğin geçerli olacağı tarihten itibaren ödeme aracı olarak kullanılamayacak. Düzenleme kripto para kullanım alanlarına ilişkin ilk kısıtlama olarak tanımlanırken ilgili karar şu madde ile duyuruldu.

"Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder. Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz."

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan karar ve uygulanacak "Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik"detayları için TIKLAYINIZ

UZMAN İSİM ALINAN KARARIN KRİPTO PARA BORSALARINA ETKİSİNİ YORUMLADI

Memurlar'da yer alan habere göre; Ekonomist Gökhan Şen kripto para düzenlemesine ilişkin kararı yorumladı. Gökhan Şen Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı.

"Ödeme fonksiyonunu toptan ortadan kaldırıyor. Ancak teknolojik gelişmeyi de bitiriyor bu karar. Böylece sadece spekülatif olarak kullanabilirsiniz ya da saklayıp değer saklama aracı yapabilirsiniz diyor."

"Yine borsalarınızı vs kullanıp alım / satım yapabilirsiniz. Bankalardan para çekebilirsiniz vs. Başkaca bir şey yapamazsınız ama. Acaba bunlara aracılık etmek isteyen aracı kurumlar için şok oldu mu?"

"Ayrıca ilk kez bir tanım yapılmış ve varlık olarak nitelendirilmiş. Sermaye piyasasına tabi olmayacağını anlıyorum. İlk yorumlarım böyle."

BORSADA ALINIP SATILABİLECEK

Kripto paralara ilişkin karara dair genel değerlendirme Ekonomist Gökhan Şen, kripto paraların borsa alınıp satılabileceğini bankadan paranın çekilebileceğini söyledi. Kripto paralar ödeme amacıyla kullanılmayacak.

Ayrıca Resmi Gazete'de yer alan düzenlemede en önemli detaylardan birisi de "Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik" uygulama tarihi. 16 Nisan tarihinde yayımlanan bu yönetmelik 30 Nisan tarihinden itibaren uygulanacak.
Yorumlar (0)