Kripto Para Caiz Mi? Yatırımı, Kullanımına İlişkin Diyanet Fetvası

Kripto para kullanımının artmasının ardından vatandaşların merak ettiği sorulardan bir tanesi de kripto para kullanımının caiz olup olmadığı. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu ve fetva verdi.

Kripto Para Caiz Mi? Yatırımı, Kullanımına İlişkin Diyanet Fetvası
Dünyada son dönemlerin en yaygın kullanılan yatırım araçlarının başında kripto paralar geliyor. Türkiye'de kripto para yatırımı konusunda hem kullanıcı hemde işlem hacmi noktasında oldukça yukarıda yer alan ülkelerden birisi konumunda.

Türkiye'de kripto para yatırımı yapanların sayısının 1 milyonu aştığı ifade edilirken kripto para yatırım hacminin de bir milyar dolar seviyesinin üzerinde olduğu belirtildi. Kısa sürede çok yaygın hale gelen kripto para kullanımına olan ilginin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama geldi.

KRİPTO PARA KULLANIMI, YATIRIMI CAİZ Mİ?

Kripto para kullanımı ve yatırımına olan ilginin çok hızlı yükselmesiyle birlikte vatandaşlar Diyanet İşleri Başkanlığı'na bazı sorular yönelttiler. Bu soruların başında ise kripto para kullanımının caiz olup olmadığı geldi. Diyanet soruların artması üzerinde genel bir açıklamada bulundu.

Diyanetin Caiz Para Açıklaması

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamanın başında hangi tür paraların kullanımının caiz olduğuna ilişkin bilgi verildi. Kurul açıklamasının bu bölümünde; kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir, ifadelerini kullanıldı.

Bu kapsamda kullanılacak olan paranın kendi özünde,  üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmaması gerektiği aktarıldı.

Diyanetin Kripto Para Fetvası

Kripto paraların durumuna özel bir parantez açan Diyanet neden sonuç ilişkisi kapsamında açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı "Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda 'Saadet zinciri' olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir." ifadelerini kullandı. Diyanet tarafından yapılan bu açıklama ile özel olarak sık bir şekilde iletilen kripto para kullanımının caiz olup olmadığı sorusuna genel yanıt verilmiş oldu.
Yorumlar (0)