Kripto Para Düzenlemesinden İlk Bilgiler Gelmeye Başladı!

Türkiye'de kripto para piyasaları için yapılan çalışmalardan kulis bilgileri sızmaya başladı. Buna göre Takasbank benzeri bir yapı kurularak kripto para borsalarının kripto para saklama ve transfer yapma yetkilerine sınırlandırma getirilmek istendiği bildirildi.

Kripto Para Düzenlemesinden İlk Bilgiler Gelmeye Başladı!

Türkiye'de son dönemlerde kripto para borsaları üzerinden yatırımcıların ciddi anlamda kayıpları olmaya başladı. Yerli borsaların bazıları işlemleri kapatıp kayıplara karışırken çok sayıda yatırımcı mağdur edildi. Dünya finans piyasalarının yeni aktörü olan kripto paralara çok büyük bir ilgi gösteriliyor. Kripto para borsalarında ise çok ciddi para transferleri gerçekleşiyor. Ancak meydana gelen dolandırıcılık olayları ise devletin bu piyasalar hakkında düzenleme yapmasını zorunlu hale getirdi. 

KRİPTO PARA BORSALARI DÜZENLEMESİ

Merkez Bankası'nın bu konuda bir çalışma içerisinde olduğu bilinirken yapılacak olan düzenlemelere dair ilk bilgiler gelmeye başladı. Buna göre Türkiye'de Takasbank benzeri bir kurumsal yapı kurulacak. Bu yapı üzerinden kripto para borsaları işlem yapacaklar. Ancak bu firmaların kripto para saklama ve transfer etme yetkilerine sınırlandırma getirilecek. Bunların yanında firmalara bazı sermaye şartları ile bankalarla çalışma mecburiyetleri gibi düzenlemeler yapılacak. 

Merkez Bankası Bankası Şahap kavcıoğlu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kripto para düzenlemesinden bahsetmişti. 15 gün içerisinde bu düzenlemenin netleşeceğini duyuran Kacıoğlu Türkiye'nin bu piyasaları vatandaşların mağdur edilmeyeceği bir sisteme kavuşturacağını ilan etmişti. 

DÜŞÜK SERMAYELERLE ŞİRKET KURULAMAYACAK

Yapılacak olan düzenlemede kripto para piyasasında faaliyet gösteren firmaların sadece alım ve satımlara aracılık yapmalarına imkan tanınacak. Ancak müşterilerin paraları hakkında herhangi bir tasarrufta bulunma hakları olmayacak. Yine bu düzenlemeye göre bu firmaların belirli sermaye şartlarını yerine getirmeleri gerekecek. Düşük sermayelerle kripto para borsası kurulamayacak. 

Kripto para borsalarına dair yapılacak son düzenleme ise şirket yetkilileri ile alakalı olacak. Belirli vasıfları taşımayan kişiler böyle bir alanda faaliyet gösteremeyecekler. Bunun en büyük nedeni ise Thodex'in CEO'su olan şahsın lise terk olmasından kaynaklandığı bildirildi. Belirli bir eğitim veye daha farklı nitelik şartları getirilebilecek.

Yorumlar (0)