Kripto Para Ve Bitcoin İçin Devlet Hamlesi Geliyor!

2021 yılının parlayan yıldızı olan Bitcoin ve kripto paraların işlem hacimleri akıl almaz boyutlara ulaşınca kurumsal yatırımcıların ardından devletler de bu piyasalar için hamle yapmaya hazırlanıyorlar.

Kripto Para Ve Bitcoin İçin Devlet Hamlesi Geliyor!
Dünyada 2021 yılında yatırım araçlarında en çok ilgi çeken birimlerin başında kripto paralar geliyor. Kripto paraların hem öncüsü hem de lideri olan Bitcoin'in kazanç miktarı arttıkça daha fazla yatırım almaya başladı. Bu şekilde akıl almaz boyutlara ulaşan işlem hacimleri yeni gelişmeleri de beraberinde getirdi.

KRİPTO PARA AÇILIMI!

Yasal bir zemininin olmayışı ve devlet güvencesinin bulunmaması nedeniyle kripto paralara yönelik bir şüphe hakim olsa da kazanç miktarının fazlalığı nedeniyle kurumsal yatırımcılar harekete geçtiler. Dünyanın önde gelen şirketleri kripto paralara yönelik adım attılar. Özellikle Tesla'nın kurucusu ve CEO'su olan ve dünyanın en zengin iş insanları arasında bulunan Elon Musk'ın Bitcoin'e ve kripto paralara olan ilgisi tüm sistemi değiştirdi. Tesla'nın Bitcoin ile satış yapmaya hazırlanması ise kripto paralara bambaşka bir hüviyet kazandırdı.

DEVLETLER DEVREYE GİRİYOR

Kurumsal yatırımcıların yavaş yavaş kripto paralara yönelmesi her ne kadar mesafeli davransalar da devletleri bu alana yönelmek zorunda bıraktı. Önce Singapur ve şimdi de Endonezya açıklama yaparak kripto para piyasalarına dair projelerinin olduğunu duyurdular.

Endonezya Ticaret Bakan Yardımcısı Jerry Sambuaga bir açıklama yaparak, “Endonezya kripto para ekosistemine büyük bir ilgi duyuyor. Yakın bir zamanda devlet destekli bir kripto para borsası kuracağız. Kripto paraların alım satımları bu borsa üzerinden yapılacak. Bu şekilde Endonezya'nın ticaret hacmi de ciddi anlamda yükselecek.” dedi.

Endonezya dünyada yurt dışına en fazla çalışan gönderen ülkeler arasında yer alıyor. Her yıl bu çalışanların Endonezya'ya 10,5 milyar dolar gönderdikleri biliniyor. Bundan dolayı yeni nesil para birimi olan kripto paraları kullanmanın Endonezya için büyük bir nimet olduğuna inanılıyor.

TÜRKİYE'DE KRİPTO PARA DÜZENLEMESİ

Öte yandan kripto paralara yönelik Türkiye'nin de adım atacağı biliniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto paralar için yasal bir düzenleme üzerine çalışıyor. Bu çalışmanın boyutunun ve niteliğinin ne olacağına dair henüz bilgi bulunmasa da kripto para piyasasının Türkiye'de yasal bir zemine kavuşturulması bu piyasayı Türk yatırımcıları arasında cazip hale getirecektir. Ancak Türk kripto para oyuncuları Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kripto paralara yüksek bir vergi sistemi getirmesi ihtimalinden de endişe duyuyorlar.

Emlak365.com
Yorumlar (0)