Kripto Paralarda Soğuk Cüzdan Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Kripto para piyasalarında dolandırıcılık işlemlerinin artması ve kripto para borsalarının faaliyetlerini durdurarak yatırımcıları zarar uğratmasının ardından uzmanlar tarafından bazı öneriler yapılıyor. Bu önerilerin en önemlisi ise soğuk cüzdan oldu. Peki soğuk cüzdan nedir ve ne işe yarar?

Kripto Paralarda Soğuk Cüzdan Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Türkiye'de kripto para yatırımcıları çok büyük panik içerisinde kaldılar. Kripto para işlemlerinin yapıldığı platformların kapanması ile varlıklarını kaybeden yatırımcılar zararlarını telafi etmenin peşine düşerken uzmanlardan yeni dolandırılma olaylarının olmaması için öneriler gelmeye başladı.

Kripto para yatırımcılarının varlıklarını soğuk cüzdanlarda saklamalarının daha güvenli bir yol olacağını söyleyen uzmanlar bir anda gündeme soğuk cizdanı soktular. Bu isimlerden birisi de Türkiye'nin saygın ekonomistlerinden olan Özgür Demirtaş oldu. Peki kripto para dolandırıcılığına önlem olarak tavsiye edilen soğuk cüzdan nedir? Kripto para yatırımcıları soğuk cüzdan ile nasıl korunurlar?

SOĞUK CÜZDAN NEDİR, NE İŞE YARAR, NASIL ÇALIŞIR?

Kripto paraların fiziksel varlıkları bulunmamaktadır. Bu nedenle alınıp cüzdanlara konulamaz. Pratikte bu paraları saklamak da kolay değildir. Ancak kripto paralar blokzincirlerinde saklanabilirler. Bu sistemin adına da soğuk cüzdan deniliyor. Soğuk cizdan ile tüm kripto varlıklar internete bağlı olunmayan bir şekilde saklanabiliyor. Siber saldırılardan korunmak için soğuk cüzdanlar internete bağlı ortamlarda depolanıyor. Ancak bu soğuk cizdanlara cizdan sahibinin bilgisi dışında herhangi birisinin erişmesi mümkün değil. Soğuk cizdanlara erişim yalnızca cüzdan sahibinin hesap anahtarı ile sağlanmaktadır. Bu hesap anahtarı olmadan cüzdan içerisinde herhangi bir işlem yapılamaz. Bunun için soğuk cizdan kullanmak kesin sonuç veren bir güvenlik önlemi olmaktadır. 

SOĞUK CÜZDANLARIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Soğuk cüzdan kullanan kripto para yatırımcılarının bazı dezavantajları bulunmaktadır. Soğuk cüzdanlarda depolanmış kripto varlıklar anlık işlemler için uygun değildir. Ayrıca bir internet ağına bağlı olmadığı için soğuk cüzdanların kullanımında ek güvenlik protokolleri bulunmaktadır. Bu da anlık işlem yapılmasını engellemektedir. 

Yorumlar (0)