Kritik FED Toplantı Öncesi Altın Fiyatları Çakıldı! Uzmanı Yorumladı: Ons ve Gram Altında Beklentiler Ne Yönde?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılacak olan Aralık ayı toplantısı ve açıklanacak olan faiz kararı öncesi altın fiyatlarında düşüş hızlandı.

Kritik FED Toplantı Öncesi Altın Fiyatları Çakıldı! Uzmanı Yorumladı: Ons ve Gram Altında Beklentiler Ne Yönde?
Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılacak olan Aralık ayı toplantısı ve açıklanacak olan faiz kararı öncesi altın fiyatlarında düşüş hızlandı. FED faiz kararı ne zaman açıklanacak, karar sonrası altın fiyatları ne olur, altında düşüş olacak mı?

Altın fiyatlarında dalgalanma tüm hızı ile devam ederken 540 lira ile tarihi rekorunu kıran gram altın ardından gelen peş peşe haberler sonrasında düşüşe geçmişti. Yaşanan süreçte gram altın fiyatları ve ons altın fiyatı yatırımcıların yakın takibine girdi.

AMERİKAN MERKEZ BANKASI FED ARALIK AYI TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Yılın son FED toplantısı ve açıklanacak olan son faiz kararı için kritik geri sayım başladı. Tüm dünyanın yakından takip ettiği karar Türkiye'de dolar kuru ve altın fiyatları üzerinde büyük bir öneme sahip bulunuyor. 2020 yılının son FED toplantısı 15 Aralık Salı günü başlayacak. 2 gün sürecek olan toplantı sonrasında FED faiz kararı ise 16 Aralık 2020 Çarşamba günü Türkiye Saati ile 21:00 itibari ile açıklanacak.

Karar öncesi dolar kuru düştü. Dolar kuru alış 462,38 TL ve satış 462,46 TL oldu. Çeyrek altın ise 758,80 TL satış seviyesine kadar gerilerken ons altının satış fiyatı ise 1.827,32 dolar oldu.

FED FAİZ KARARI ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLER, FED FAİZ İNDİRİRSE YA DA FAİZ ARTIŞI KARARI VERİRSE ONS, GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTININ FİYATI NE OLUR?

FED faiz kararı kadar yapılacak olan açıklama metni de önemli olacak. FED'in temkinli söylemlerine devam edip etmeyeceği ve varlık alımları için vereceği mesajlar da büyük önem taşıyor.

Konuyu değerlendiren Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy ons altının fiyatının yeni haftaya 1832 dolar seviyesinden başladığını hatırlatarak altında yeni direnç noktasının 1848 dolar, yeni destek noktasının ise 1825 dolar olduğunu belirterek bu destek noktasının kırılması halinde ons altın fiyatının 1800 dolar seviyesine kadar sert bir düşüş yaşayabileceğini dile getirdi.

Özsoy yapmış olduğu açıklamasında FED tarafından 2021 yılına ilişkin endişe mesajları paylaşılırsa ons altında çıkış yaşanacağını belirterek "Euro Bölgesinin yeniden kapanmaları konuştuğu şu dönemde -ki Almanya’dan gelen haberler ocak ayında bir kapanmanın kuvvetli olasılığından bahsediyor- ons altın hızlı bir yukarı yön hareketi sergileyebilir. 1848 doların üzerine çıkarak 1872 dolara hızlı bir hareket, ons altını yeniden 1900 dolar üzerine taşıyacak önemli sinyaller olacaktır" diyerek altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik beklentisi olduğunu dile getirdi.

NOT: Haberde yer alan ifadeler yatırım bankalarının analistleri tarafından açıklanmış olan değerlendirmeler olup, Emlak 365 olarak dolar ve altın tavsiyesi verilmemiş, son dakika gelişmeleri paylaşılmıştır. Yapılan açıklamalar yatırım tavsiyesi değildir...

Emlak365.com
Yorumlar (0)