Kur İki Katına Çıkabilir Diyen Ekonomist Selçuk Geçer Yeni Haftanın Dolar Yorumunu Faiz Ve Enflasyon Uyarılarıyla Yaptı

Ekonomist Selçuk Geçer, yeni hafta öncesinde son ekonomik değerlendirmesini paylaşarak dolar kuruna yönelik beklentilerini açıkladı. Dolar kuru yükselir mi?

Kur İki Katına Çıkabilir Diyen Ekonomist Selçuk Geçer Yeni Haftanın Dolar Yorumunu Faiz Ve Enflasyon Uyarılarıyla Yaptı
Dolar kurunun hareket yönü ile alakalı olarak yeni hafta öncesinde ciddi bir merak yaşanıyor. Türkiye'de piyasaların açılmasıyla beraber kurda ne gibi değişiklikler görülmeye başlayacak. Dolar kuru bu hafta yukarı yönlü mü, yoksa aşağı yönlü mü hareket edecek? Türk ekonomisindeki son gelişmeler neler? İşte ekonomist Selçuk Geçer'in dolar kuru odaklı yeni hafta öncesi piyasa analizinde dikkat çeken detaylar...

DOLAR KURUNUN AŞIRI DALGALI OLMASI TEHLİKELİDİR

Dolar kurunun fiyatlanmasına dikkat çeken Selçuk Geçer, “Dolar kurunun yüksek ve düşük fiyatlanması çok büyük bir şey ifade etmez. Asıl tehlikeli olan dolar kurunun aşırı dalgalı olmasıdır. Dalgalanma çok yüksekse doğal olarak yansımaları da çok sert oluyor. Fiyatlamalarda belirsizlikler ortaya çıkıyor. Mümkün oldukça en tepe noktadan fiyatlama yapılıyor. Beraberinde hayat pahalılığı enflasyonun yükselmesi geliyor. Bunun olumsuz etkisini de vatandaş görüyor.” dedi.

Kurdaki dalgalı fiyatlamanın zararını otomotiv sektörünü örnek göstererek veren Selçuk Geçer, “Otomotiv sektöründe yoğun bir talep var. Sebebi de fiyatların artmasına dair beklentidir. Dolar kurundaki dalgalanmalar karaborsa ortamlarını yaratıyor. Dolar kuru 15 TL olsa dalgalanma olmayacağı için fiyat öngörülebilecek ve vatandaş da kendisini korumaya alabilecek. Ancak kurda dalgalanmalar olunca fiyatlamalar çok yüksek seviyeden gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı.FAİZ KARARI İLE DOLAR KURU YÜKSELECEK

Yüksek enflasyon ve yüksek faiz beklentisinin devam ettiğini söyleyen Selçuk Geçer, “Türkiye'de yüksek enflasyon beklentisi oluşmaya başlandı. Yabancı yatırım bankaları bu yönde beklenti açıklamalarını yaptılar. Bunun anlamı ne demek? Yüksek enflasyon bekliyorlar ve akabinde de yüksek faiz beklentisi içerisine girecekler. Faiz artırımı olmazsa da yabancı sermayenin kaçışı olacak. Dolayısı ile kur üzerindeki baskı artacak ve dolar kuru yukarı yönlü hareket edecek.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU BASKILARA RAĞMEN DÜŞMÜYOR

Dövizin baskılanmasına rağmen dolar kurunun kontrol altına alınamadığını söyleyen Selçuk Geçer, “Geçtiğimiz hafta 8,03 TL seviyesine kadar giden bir dolar kuru gördük. Sonara ise kendisini 8,10 TL'nin üzerine attı. Tüm baskılara ve çabalara rağmen dolar kuru istikrarlı bir şekilde düşürülemiyor. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon hedefinde yüzde 5'te ısrarcı olacağını söylüyor. Bu nasıl sağlanabilir? Faizleri yükselterek bunu yapabilirler. Ancak bunun politik sonuçları olur ve bence faizleri arttırmayacaklar. Faizleri sabit tutup doları baskılamaya çalışacaklar ama başarılı olamayacaklar. Dövizi baskılayacak kadar döviz rezervi ne Merkez Bankası'nda var ne de kamu bankalarında var.” dedi.

DOLAR KURU 15-16 TL OLABİLİR

Dolar kurunun fiyatlamasına dair beklentisini açıklayan Selçuk Geçer, “2018'de dolar kuru iki kat artmıştı. Bugün dolar kuru yine iki katına çıkar mı bunun hesabını kendiniz yapın. Dolar kuru büyük bir kırılma ile sıçrayabilir. 15-16 TL'leri görebiliriz. Bunun Türkiye ekonomisine yansımaları çok ağır olacaktır. Türkiye gibi ithalata mahkum olan ülkelerde kur artışlarının büyük sonuçları olur. Türkiye'de dolar odaklı bir enflasyon var.” ifadelerini kullandı.

Not: Haberimizde yatırıma yönelik kullanılan ifadeler sözleri haberleştirilen ekonomiste aittir. İlgili ekonomistin yorumları bilgilendirme amaçlı olarak haberde kullanılmıştır. Haberimize bakarak yatırım yapma kararı alınmamalıdır. Haberimizde herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemektedir.
Yorumlar (0)