Kur Patlayacak İflaslar Artacak Diyen Ünlü Ekonomist Enflasyon Rakamlarındaki Detaylarla Dolar Yorumu Yaptı

Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının detaylarını analiz eden ekonomist Evren Devrim Zelyut oldukça karamsar bir tablo çizdi. Dolar kurunda patlama işaretleri aldığını söyleyen Evren Devrim Zelyut çok çarpıcı dolar yorumları yaptı.

Kur Patlayacak İflaslar Artacak Diyen Ünlü Ekonomist Enflasyon Rakamlarındaki Detaylarla Dolar Yorumu Yaptı
Türkiye'de Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlar üzerine Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı ve ekonomist Evren Devrim Zelyut ekonomik gelişmeleri yorumlayarak dolar kuru hakkında oldukça karamsar bir tablo çizdi.

DOLAR KURU İÇİN BUGÜN MİLAT OLDU

Türk ekonomisi için bugünün dönüm noktası olduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Türk ekonomisi için bugün çok önemli bir dönüm noktası oldu. Hem dolar kurunda hem de ekonomide çok büyük sıkıntıların başladığı milat diyebiliriz. Ekonomi için çok büyük bir iflas tehlikesi, hane halkları için enflasyon patlaması ve yoksulluk getirecek bir kasırganın başlangıcı oldu. Bunu söylerken rakamlara ve raporlara dayanıyorum. TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu rakamlara baktığımızda durumun çok sıkıntılı bir noktaya gittiğini görüyoruz.” dedi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON ÇİFT HANEYE YAPIŞTI

Enflasyon rakamlarının detaylarını yorumlayan Evren Devrim Zelyut, “Mart ayında yüzde 16,19'luk enflasyon açıklandı. Bunun traşlanmış bir rakam olduğunu, yumuşatılmış bir oran olduğunu biliyoruz. Buna rağmen yüksek bir enflasyon ile karşı karşıyayız. Açıklanan raporun içeriğinde beni huzursuz eden detaylar var. Enflasyonu hükümet kontrol altında tutamıyor. Çekirdek enflasyon hesabında enflasyonun Türkiye'de çift haneye yapıştığını ve yukarıya doğru tırmandığını görüyoruz. Mevsimlik ürünler hariç bakıldığında bir önceki yıla oranla enflasyon yüzde 17,22 artmış. Aynı şekilde işlenmemiş gıda, enerji, alkollü içkiler ve tütün hariç yüzde 17,49'luk artış var. Yüzde 18'e yaklaşmış bir çekirdek enflasyon var karşımızda.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURUNU TUTAMAZSINIZ

Enflasyon rakamlarının dolar kurunun tutulamayacağını gösterdiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Açıklanan enflasyon rakamlarının neden dolar kuru açısında gelecek için tehlikeli olduğunu belirteyim. Faiz bu ülkede yüzde 19 olmuş. Sizin çekirdek enflasyonunuz yüzde 17,5 olmuş. Aradaki fark yüzde 1,5 olmuş. Faiz ile enflasyon arasındaki makas kapanıyor. Yüzde 1 puanlık reel faiz var. Ancak bunun da masraflarını düşünce kafa kafaya gelen bir faiz var. Önümüzdeki aylarda enflasyon yukarıya gitmeye başlayacak. Enflasyon faizin üzerine çıktığı zaman siz dolar kurunu tutamazsınız, kontrolünüzden çıkar.” şeklinde konuştu.

PATRONLAR YA BATACAKLAR YA ZAM YAPACAKLAR

ÜFE'ye dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, “Üretici Fiyat Endeksi'nde büyük kopuşlar olduğunu görüyoruz. Mart ayında yüzde 31'lere gelmiş bir fiyat endeksi var. Bu üreticilerin yüksek maliyetler ile karşılaştıklarını gösteriyor. Dolar kuru yukarı gittikçe dışa bağlı imalat sanayimizde maliyetler yukarıya gidiyor. Üretim maliyetlerinin artması da ilerleyen aylarda enflasyonu uçuracaktır. Dünyada hammadde maliyetleri de artıyor. Bunun da etkisi olacaktır. Tüketici Fiyat Endeksi ile Üretici Fiyat Endeksi arasında büyük bir makas oluştu. Normal şartlarda bu oranlar birbirlerine yakın giderler. Aradaki maliyet şu anda patronlar tarafından karşılanıyor. Bu patronlar ya batacaklar ya da maliyeti artışı tüketicilere yansıtılacak. Halkımız bu enflasyon kasırgası karşısında nasıl duracak.” dedi.DOLAR KURU PATLAYACAK

Dolar kuru patlayacak diyen Evren Devrim Zelyut, “2018 yılında da enflasyon odaklı olarak benzer bir görünüm vardı. O dönem kasada 128 milyar dolar rezerv vardı. Dolar kuru baskılanarak fiyatlar dengelendi. Bu şekilde sorun aşılmıştı. Ancak bugün böyle bir imkan yok. Merkez Bankası'nda rezerv kalmadı. Peki şimdi ne yapacaksın? Mükemmel bir kur krizine doğru yola çıkıyoruz. Dolar kurunu durdurmak için yurt dışından yatırım çekilmesi lazım ama Türkiye kredibilitesini kullandı ve bu bitti. Hangi dolarla hangi kuru baskılayacaksınız. İşler çok sıkıntılı bir noktaya gidiyor.” açıklamasını yaptı.

Not: Haberimizde görüşlerine yer verdiğimiz ekonomistin değerlendirmeleri bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Burada geçen ifadelere göre yatırım kararı verilmemelidir. Sitemizde herhangi bir yatırım tavsiyesinde bulunulmadığı gibi bu haberimizde de yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.
Yorumlar (0)