Kurbanlık Fiyatları İçin Zam Açıklaması! 2021 Kurban Bayramı Küçükbaş Ve Büyükbaş Hayvan Fiyatları

Kurban Bayramı'na bir aydan biraz daha fazla bir süre kaldı. Vatandaşlar şimdiden kurbanlık fiyatlarını araştırmaya başladılar. Bu yıl kurban fiyatları artacak mı? Kurbanlık fiyatlarına zam yapıldı mı? Merakla beklenen kurban fiyatlarına zam açıklaması geldi.

Kurbanlık Fiyatları İçin Zam Açıklaması! 2021 Kurban Bayramı Küçükbaş Ve Büyükbaş Hayvan Fiyatları

Türkiye'de 20 temmuz'da başlayacak olan Kurban Bayramı'nın heyecanı şimdiden yaşanıyor. Vatandaşlar kurban kesmek için hazırlıklara başlarken bu yıl kurbanlık fiyatlarının ne olacağına dair merak yaşanıyor. İğneden ipliğe her şeye zam gelirken kurban fiyatlarına ne kadar zam geleceğine dair bilgiler öğrenilmek isteniyor. Kurban fiyatlarına zam yapılacak mı?

KURBANLIK FİYATLARI ZAMLANACAK MI?

Kurban fiyatları hakkında zam açıklamasını Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç yaptı. Sektör olarak sıkıntılı bir yıl yaşandığını söyleyen Bülent Tunç, “Restoranlar ve oteller yıl boyunca önemli sürelerde kapalı oldular. Halitle et tüketimi çok sınırlıu seviyede kaldı. Et tüketiminin yarı yarıya azaldığını söyleyebiliriz. Bundan dolayı da hayvan üretim merkezlerinden kesimhanelere hayvan gitmedi. Hayvanlar üreticilerin ellerinde kaldı diyebiliriz. Kurban Bayramı onlar için bir fırsat olacak.” dedi. 

Kurbanlıkların fiyatlarına dair de açıklama yapan Bülent Tunç, “Ekonominin kuralı gereği mal çoksa fiyatı düşük olur. Bu durumu Kurban Bayramı'nda yaşayacağız. Bu yıl kurban fiyatlarına zam yapılmayacağını düşünüyoruz. Çünkü çok sayıda kurbanlık olabilecek hayvan var. Bunların belirli bir maliyeti bulunuyor ve eritilmesi gerekecek. Yem fiyatlarının da yüzde 70 zamlandığını düşünürsek üreticiler satış yapmak zorundalar.” ifadelerini kullandı. 

Kurban Bayramı için zam yapmama kararı aldıklarını söyleyen Bülent Tunç, “Üreticilerin ellerindeki hayvanları eritmesi gerekiyor. Biz zam yaparsak üretici zor durumda kalır. Vatandaşın da alım gücünün azaldığını biliyoruz. Her iki taraf için de zam yapılmaması uygun olacaktır. Fiyatlar düşecek diyemeyiz ama geçtiğimiz yıl ile aynı seviyede olacak diyebiliriz.” açıklamasını yaptı. 

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ KURBAN FİYATLARI!

Şehirlere göre farklılık göstermesine rağmen ortalama olarak kurban fiyatları da belli oldu. Buna göre bu Kurban Bayramı'nda küçükbaş hayvanlar 1.500 TL ile 3.500 TL arasında satılacak. Büyükbaş hayvanların satış fiyatı ise 8 Bin TL ile 30 Bin TL arasında değişecek.

Yorumlar (0)