Küresel Çapta Dolardan Çıkış Hızlandı, 8 Ay Sonra Bir İlk Yaşandı! 1 Dolar Kaç TL Oldu?

Dolar Endeksi 2018 yılının Nisan ayından bu yana ilk kez 90 altını gördü. Uluslararası piyasada dolar kurundan çıkış başlarken iç piyasada ise yerli yatırımcı alım rekoru kırdı.

Küresel Çapta Dolardan Çıkış Hızlandı, 8 Ay Sonra Bir İlk Yaşandı! 1 Dolar Kaç TL Oldu?
Dolar Endeksi 2018 yılının Nisan ayından bu yana ilk kez 90 altını gördü. Uluslararası piyasada dolar kurundan çıkış başlarken iç piyasada ise yerli yatırımcı alım rekoru kırdı. Peki, 18 Aralık 2020 Cuma günü dolar kuru ne kadar, 1 dolar kaç TL?

Emlak365.com  / Dolar kuru güne hafif yükselişle başlarken küresel çapta ise dolardan çıkış hızlandı. Yabancı yatırımcılar dolardan çıkarken yerli yatırımcının dolar iştahı ise yükseldi.

DOLAR ENDEKSİ 8 AY SONRA İLK KEZ 90'NIN ALTINA İNDİ! 

Birbiri ardına açıklama yapan Merkez Bankaları tarafından açıklanan teşvik paketleri sonrasında dolar kurunda yaşanan gerileme hızlandı. Özellikle de Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalar, alınan son faiz kararı ve Amerikan hükümeti tarafından ilan edilmesi beklenen teşvik paketinde sona gelindiği haberleri dolardan çıkışı küresel çapta hızlandırdı.

Uluslararası piyasalarda dolar satışı hız kazanırken iç piyasada ise yerli yatırımcının dolara olan ilgisi katlanarak arttı. Yerleşiklerin döviz mevduat hesapları BDDK tarafından açıklanan son verilere göre yeni rekorunu kırdı.

BUGÜN DOLAR NE KADAR OLDU, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dün itibari ile 7.70 TL seviyesinin altını gören dolar kuru yeni güne yükseliş eğilimli başladı. Yaşanan yükselişin ardından dolar kuru alış 7,7223 TL ve satış 7,7243 TL satış fiyatı üzerinden işlem görmeyi sürdürüyor.

Yaşanan yükselişin nedeni olarak düşen dolar kurunu alım fırsatı olarak değerlendiren yerli yatırımcılar gösterildi.

Euro kuru da haftanın son işlem gününde yükselişe geçti. Euro kuru alış 9,4705 TL ve satış fiyatı 9,4743 TL oldu. Piyasalar bugün Merkez Bankası tarafından saat 14:30 itibari ile açıklanacak olan yıl sonu dolar kuru, enflasyon ve faiz beklentisi rakamlarına odaklanacak.
Yorumlar (0)