Küresel Ekonomide Kadının Ayak Sesleri Duyuluyor

Politika, sanat, spor ve ekonomi alanlarında kadın farkındalığının artması sonucu başarılı kadınlar üstlendikleri roller ile küresel ekonomi ve finans sistemine yön veriyor.

Küresel Ekonomide Kadının Ayak Sesleri Duyuluyor
Politika, sanat, spor ve ekonomi alanlarında kadın farkındalığının artması sonucu başarılı kadınlar üstlendikleri roller ile küresel ekonomi ve finans sistemine yön veriyor. Küresel ekonominin baş aktörleri olan ABD hazine Bakanlığı, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve Avrupa Merkez Bankası (AVM) gibi kurum ve kuruluşların başında erkek egemenliğinin son bulması ile kadın egemenliği hüküm sürmeye başladı. Kadın liderlerin sayısının farklı sektörlerde hız kazanarak artmasına paralel olarak 4 önemli mevkiye de kadın liderler getirildi. ABD Hazine Bakanlığı, IMF, DTÖ, AVM’nin başında kadın liderler görev yapıyor.

Janet Yellen Piyasalarda Geniş Yankı Uyandırıyor

Ülke tarihinde ABD Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın lider olarak önem taşıyan Janet Yellen, yaptığı açıklamalar ile piyasaların gündeminde yer alıyor. Fed Başkanlığı görevini de 4 yıl boyunca sürdüren Yellen’in başarısı hakkında ekonomistler hemfikir.  2007-2009 ekonomik kriz dönemlerinde başkanlık görevini sürdüren Yellen, bu dönemde işgücü piyasasını geliştirmeyi başarırken eş zamanlı olarak büyümeyi de güçlendirdiği belirtiliyor. Başarılı yönetim tarzıyla hatırlanan Yellen, ABD’nin seçilmiş yeni başkanı Joe Biden döneminde de Hazine Bakanı olarak göreve getirildi. Dünyanın en büyük ekonomisini yönetme görevine getirilen Yellen’in açıklamaları küresel piyasada ilgiyle takip ediliyor.

Lagarde Politika Değişikliğine Gitti! Georgivea Yılın AB Komiseri Seçildi

IMF başkanlığı da yapmış olan Christina Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olarak Euro bölgesinin para politikasını şekillendiriyor. Göreve gelmesiyle son dönem politikalarında bir değişikliğe gitmeyen Lagarde, Covid-19 salgını dolayasıyla farklı politikalara yöneldi. Lagarde’nin ardından IMF’in ikinci başkanı olarak görev yapan Kristalina Georgivea, uluslararası para sisteminin istikrarını sağlamaya ve krizleri önlemeye yönelik politikalara yön veriyor. Georgivea, Covid-19 döneminde aktif tutumu ile dikkat çekiyor.
Yorumlar (0)