Küresel Gıda Fiyatları Son 6,5 Yılın En Yüksek Seviyesinde

Gıda ve Tarım Örgütü küresel gıda fiyatları endeksi şubat ayında yüzde 2.4 oranında yükseliş gösterdi.

Küresel Gıda Fiyatları Son 6,5 Yılın En Yüksek Seviyesinde
Gıda ve Tarım Örgütü küresel gıda fiyatları endeksi şubat ayında yüzde 2.4 oranında yükseliş gösterdi. 116.0 seviyesine gelen küresel gıda fiyatları endeksinin yıllık bazda yükselişi ise yüzde 16.74 seviyesinde gerçekleşti. Son 9 aydır yükselen küresel gıda fiyatları endeksi şubat ayında da yükselişinin sürdürerek, son 6,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Küresel gıda fiyatları endeksi tüm alt gruplarda artış gösterdi.

Gıda Fiyatları Endeksinde Tüm Alt Gruplar Yükselişte

Ticareti yaygın olarak yapılan gıda ürünlerinin aylık fiyat değişikliklerini değerlendiren Gıda ve Tarım Örgütü’nde bulunan 5 farklı alt grup endekslerinin tamamında yükseliş kaydedildi. Şeker fiyat endeksi Asya’dan gelen güçlü ithalat talebi ve üretici ülkelerdeki üretim düşüşleri ile şubat ayında yüzde 6.4 oranında artış gösterdi. Tayland’da üretimin artmaya başlaması ve Hindistan’da pozitif mahsul beklentileri fiyat artışı baskılayan etmenler arasında yer aldı. Bitkisel yağ fiyat endeksi şubat ayında yüzde 6.2 oranında artış gösterdi. 2021 yılının nisan ayından bu yana yaşanan en yüksek artış ile tüm yağ fiyatlarında yükseliş yaşandı. Süt ürünleri fiyat endeksi de uluslararası tedarik sıkıntılarından kaynaklı olarak yüzde 1.7 oranında artış gösterdi. ABD’de yüksek stok olmasından kaynaklı peynir fiyatlarında ise düşüş meydana geldi. Tahıl fiyat endeksindeki artış şubat ayında yüzde 17.4 oranında gerçekleşti. Ocak ayına göre yüzde 1.2 daha fazla artış gösteren tahıl fiyatları endeksi üzerinde Çin’den gelen yüksek talep etkili oldu.  Et fiyat endeksleri ise küçük ve büyükbaş hayvancılıkta arzın artmasına bağlı olarak yüzde 0.6 oranında artış gösterdi. Asya pazarında yaşanan ihracat yasakları nedeni ile fiyat artışları desteklendi.

Gıda ve Tarım Örgütü Tahıl Tedarik ve Talep Raporunu Yayınladı

Gıda ve Tarım Örgütü tahıl tedarik ve talep raporunu da yayınladı. Raporda 2021 yılında küresel buğday ve mısır üretiminin rekor seviyelere ulaşmasının beklendiği açıklandı.
Yorumlar (0)