Küresel Nükleer Reaktörün Toplam Gücü 400 Bin Megavat

Dünya Nükleer Birliği, Uluslararası Enerji Ajansı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve ABD istatistik Ofisi’nin ortak çalışma ve araştırmaları sonucu yapılan açıklamalara göre küresel elektronik üretiminin yüzde 10’luk kısmını sağlayan enerji reaktörlerinin 33 farklı ülkede 443 nükleer enerji reaktöründe 400 bin megavat güce oluştuğu ortaya koyuldu.

Küresel Nükleer Reaktörün Toplam Gücü 400 Bin Megavat
Dünya Nükleer Birliği, Uluslararası Enerji Ajansı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve ABD istatistik Ofisi’nin ortak çalışma ve araştırmaları sonucu yapılan açıklamalara göre küresel elektronik üretiminin yüzde 10’luk kısmını sağlayan enerji reaktörlerinin 33 farklı ülkede 443 nükleer enerji reaktöründe 400 bin megavat güce oluştuğu ortaya koyuldu. ABD ve Fransa gibi ekonomiler reaktör sıralamasında yer alırken Birleşik Arap Emirliklerinin 2020 yılında ilk nükleer santralinin faaliyete başladığı belirtildi. Dünyada 400 bin seviyesi olarak açıklanan toplam reaktör gücünün 2030 yılına kadar 500 bin megavat seviyesine çıkarılması hedef olarak belirlendi.

ABD, Fransa ve Çin ilk Üçlüyü Oluşturuyor

İkincil en düşük karbonlu kaynak olarak kullanılan nükleer enerjide megavat gücüne göre yapılan sıralamada 94 nükleer reaktör ile ABD ilk sırada yer alırken 56 nükleer reaktöre sahip Fransa ikinci sırada yer alıyor. Çin 49 nükleer gücü ile 47 bin 498 megavat güç sağlarken listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Japonya ve Güney Kore sırasıyla 33 ve 24 nükleer reaktör sayıları ile listenin devamında yer alıyor. Fransa elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini sağlarken, Slovakya ve Ukrayna 54’ünü ve Macaristan yüzde 49’unu nükleer enerjiden sağlıyor. ABD’nin payı yüzde 20 iken AB ülkelerinin üretimdeki payı 24,6 olarak hesaplandı.

Türkiye Elektrik Talebinin Yüzde 10’a Çıkması Bekleniyor

Türkiye’de 2010 yılında imzalanan NGS ile ilk nükleer enerji adımı atılmıştı. Yatırımların devam ettiği sektörde 1200 megavat güç sağlayacak olan üçüncü reaktörün temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin’in video konferans aracılığıyla katılımı ile dün gerçekleştirildi. Santralin 2026 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanırken tam kapasite 35 milyar kilovatsaat elektrik üretmesi ve Türkiye ihtiyacının yüzde 10’unu karşılaması bekleniyor.
Yorumlar (0)