Küresel Piyasalarda Japonya Merkez Bankası Dalgası, Kayıplar Sınırlandı

Bir süredir tahvil getirilerindeki yükselişle satış odaklı bir seyir izleyen küresel piyasalar, Fed ve Japonya Merkez Bankası açıklamaları ile dalgalanma yaşıyor.

Küresel Piyasalarda Japonya Merkez Bankası Dalgası, Kayıplar Sınırlandı
Bir süredir tahvil getirilerindeki yükselişle satış odaklı bir seyir izleyen küresel piyasalar, Fed ve Japonya Merkez Bankası açıklamaları ile dalgalanma yaşıyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın dün gerçekleştirdiği açıklaması ile müdahale sinyali vermemesi küresel piyasalardaki satışları hızlandırırken Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kudora’nın getiri eğrisine yönelik mesajları küresel piyasalarda rahatlama yarattı. Küresel piyasalardaki riskli varlıklar iki merkez bankasının tutumları ile dalgalanma yaşadı.

Fed Başkanı Jerome Powell tahvil getirilerinin son dönemlerde piyasada yarattığı değişikliklerle ilgili yaptığı son açıklamada piyasaları tatmin etmeyi başaramadı. Powell’ın müdahaleye yönelik açıklama yapmaması satışların artmasına neden olurken, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kudora ise getiri eğrisini dikleştirecek bir adım atılmayacağını belirttiği açıklaması ile küresel piyasalarda belli ölçüde rahatlama yarattı. Diğer gelişmiş ülkelerden farklı olarak para politikalarını getiri eğrisi üzerinden şekillendiren Japonya Merkez Bankası Başkanı Kudora’nın getiri eğrisini dikleştirecek bir adım atmanın uygun olmayacağını açıklaması Powell açıklamaları ile kayıp yaşayan riskli varlıklarda belli oranda toparlanma sağladı.

Haruhiko Kuroda Açıklamaları Riskli Varlıklarda Toparlanma Yarattı

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kudora’nın getiri eğrisini dikleştirmekten kaçınacaklarını açıklaması üzerine perşembe gününü yüzde 1.3 düşüş ile kapatan S&P 500 vadelileri yeni işlem gününün başında ufak düşüş yaşasa da sonrasında yatay bir seyir izledi. Benzer şekilde Japon Topix endeksi de ufak gerilemenin ardından toparlanmaya başladı. Güney Kore’de Kospi ve Hong Kong’da Hang Seng endeksleri de haftanın son işlem gününde kayıplarını sınırladı.

Jerome Powell Açıklamaları İle Satışları Hızlandırmıştı

Fed Başkanı Jerome Powell ABD tahvil getirilerinde yaşanan yükselişlere yönelik yaptığı açıklamada tahvillerdeki değişiklikleri yakından izlediğinin ve dikkate almaya değer hareketlilik yaşandığını belirtti. ABD ekonomisinin hedeflerini aksatacak gelişmeler için endişe duyduğunu da açıklayan Powell gerekli olması halinde tahvil getirilerine müdahale edileceğine yönelik ise açıklama yapmadı.
Yorumlar (0)