Küresel Piyasaların Ana Gündemi Tahvil Getirileri

Geçtiğiniz haftadan bu yana küresel piyasaların ana gündemi olan tahvil faizlerindeki yükseliş hisse senetleri üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya başladı.

Küresel Piyasaların Ana Gündemi Tahvil Getirileri
Geçtiğiniz haftadan bu yana küresel piyasaların ana gündemi olan tahvil faizlerindeki yükseliş hisse senetleri üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya başladı. 1.48 seviyesinden sonra gerileme yaşayan tahvil faizlerinin 1.47 seviyesinin ardından yeniden yükseliş yaşamaya başlaması ile beraber küresel hisse senetlerinde satışlar kendini göstermeye başladı. Asya’dan Amerika’ya tüm borsalarda hisse senetleri satış odaklı bir seyir izliyor. Geniş çaplı satışlar yatırımcıların endişelendiğinin göstergesi olarak değerlendirildi.

Küresel piyasalardaki hisse senetlerinde yaşanan düşüşün başını yüzde 2’den fazla kayıp ile Hong Kong Hang Seng hisseleri çekiyor. Hong Kong Hang Seng hisse senetlerinde yaşanan sert düşüşü yüzde 1’in üzerinde kayıp yaşayan Şanghay Bileşik,  Topix ve Kospi endeksleri takip etti. Dün 1.48 seviyesinde olan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1.47 seviyesinde yeniden ivme kazanması Asya Pasifik’te ise olumlu yansıma gösterdi. Avustralya 10 yıllık tahvilleri 11 baz puan birden yükseldi.

Yatırımcılar Enflasyon Konusunda Endişe Yaşamaya Başladı

ABD tahvil getirilerindeki yükseliş ile beraber dolar endeksi de yükseliş yaşamaya başladı. Dolar endeksi yüzde 0.1 oranında yükseliş kaydetti. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Spotlight Asset Group CEO’su Shana Sissel, enflasyonun artışı ile ilgili beklentilerin tüm yatırımcıları endişelendirmeye başladığını belirterek, sistem içinde çok fazla para döndüğünü ve yaşanan gelişmelerin etkisi ile düzeltme yaşanmasının normal olduğunu belirtti.

Powell’dan Gelecek Tahvil Getirisi Açıklaması Merakla Bekleniyor

ABD tahvil faizlerinin küresel piyasalarda ciddi etki yaratmaya devam ettiği bu süreçte Fed Başkanı Jerome Powell’ın konu ile ilgili açıklamaları da yakından takip ediliyor. Önceki açıklamalarında tahvil faizlerindeki yükselişin ekonomik toparlanmaya olan güveni gösterdiğini açıklayan Powell, bugün akşam saatlerinde yeni bir konuşma yapacak. Fed üyesi Lael Brainard’ın açıklamalarının ardından Powell’ın tahvil faizlerindeki yükselişin ekonomik toparlanmayı tehdit etmesi durumunda Fed tarafından müdahale geleceğine dair açıklamalarda bulunması bekleniyor.
Yorumlar (0)