Kuyumcular Odası Başkanından Altın Yorumu: Altın Düşecek Mi, Yükselir Mi, Şu An Bozdurmak Mantıklı Mı?

2020 yılının en çok kazandıran yatırım aracı olan, yılın son aylarında yaşadığı düşüşe rağmen yılı rekor bir kar oranı ile kapatmayı başaran altın fiyatlarında 2021 yılı ile yeni dalgalanmalar yaşanmaya devam ediyor.

Kuyumcular Odası Başkanından Altın Yorumu: Altın Düşecek Mi, Yükselir Mi, Şu An Bozdurmak Mantıklı Mı?
2020 yılının en çok kazandıran yatırım aracı olan, yılın son aylarında yaşadığı düşüşe rağmen yılı rekor bir kar oranı ile kapatmayı başaran altın fiyatlarında 2021 yılı ile yeni dalgalanmalar yaşanmaya devam ediyor. Pandeminin seyri, mutasyon haberleri, ülkelerin açıklanan ekonomik verileri, teşvik paketleri gibi haberler sonrasında altın fiyatlarında sert düşüş seyri devam etti.

KUYUMCULAR ODASI BAŞKANINDAN KRİTİK AÇIKLAMA: ALTIN BOZDURMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI, ALTIN ALMAK YA DA SATMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Yaşanan düşüşün ardından hem elinde altını olanlar hem de altın almak isteyen kişiler altın fiyatlarındaki yönü merak etmeye başladı. Özelliklede pandemi nedeni ile ertelenen düğünler sonrasında bu yaz düğün yapmayı planlayan vatandaşlar altın almak için uygun zaman mı? sorusuna yanıt ararken elinde altını olan kişiler de düşüş devam ederse daha fazla zarar etmemek adına altın bozdurmak için doğru zaman mı? sorusuna yanıt arıyorlardı.

Konu hakkında açıklama yapan Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman ise çok acil paraya ihtiyacı olmayan vatandaşlara altınlarını bozdurmayı tavsiye etmediğini dile getirerek “Türk Lirası önümüzdeki dönemde de değerli olacak. Döviz kurları dün olduğu gibi her gün artan rakamlara ulaşmayacak. Yılın ikinci çeyreğinin sonuna kadar, yaz aylarının başına kadar döviz kurlarında yükselme olmayacak. Bu yönüyle bir yükselme tabi ki altında da beklemek mümkün değil. Dünyadaki altın yatırımcıları tarafından altın alımları başlarsa altının ons rakamlarında yükseliş olabilir. Onun için elinde uzun vadeli, boşta duran parası olan varsa altın şu an itibariyle alınabilir. Acil paraya ihtiyaçları olmayan vatandaşlarımızın da bozdurmasını tavsiye etmem. Bu düşüşlerde panik yapmamak lazım. Paraya ihtiyaçları yoksa yükseliş süreçlerini beklemelerini tavsiye ederim" diyerek beklemede kalmalarını önerdi.ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE KADAR, GRAM VE ÇEYREK ALTININ ALIŞ SATIŞ FİYATLARI KAÇ TL OLDU?

Uzun süredir düşüş eğilimi gösteren altın fiyatları bugün dolar kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketten destek buldu. Yaşanan zayıf yükseliş ile beraber 24 ayar gram altın 407 TL seviyesine yükselerek 400 TL üstünde tutunmayı başarırken çeyrek altın fiyatı ise 685 TL satış fiyatı üzerinden günü tamamladı.

NOT: Burada yer alan bilgiler Kuyumcular Odası Başkanı Özman tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, yatırım tavsiyesi verilmemiştir.
Yorumlar (0)