Kuyumcularda Suriye Altını Alarmı! Sahte Altın Dolandırıcılığı Rekor Kırdı

Yükselen altın fiyatları dolandırıcıların da iştahını kabarttı. Piyasada Suriye altını adı ile satılmaya çalışılan sahte altınlar kuyumcuları dahi şaşkına çevirdi.

Kuyumcularda Suriye Altını Alarmı! Sahte Altın Dolandırıcılığı Rekor Kırdı
Yükselen altın fiyatları dolandırıcıların da iştahını kabarttı. Piyasada Suriye altını adı ile satılmaya çalışılan sahte altınlar kuyumcuları dahi şaşkına çevirdi. Pek çok kuyumcunun bile ayırt etmekte zorlandığı sahte altınlar Suriye altını adı altında ucuz fiyatlara satılıyor.

Vatandaş ucuz olduğu için bu altına yönelirken sahte altınlar ne yazık ki pek çok kişinin mağdur olmasına neden oluyor. Aldığı altını kuyumcuya götüren vatandaş sahte altın şoku ile kuyumcudan eli boş çıkmak zorunda kalırken yaşanan mağduriyet her geçen gün katlanarak artıyor.

SURİYE ALTINI İLE TÜRKİYE ALTINI (DARPHANE ALTINI) ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Özellikle de gram altının 540 TL seviyesinde olduğu dönemde piyasada büyük artış gösteren ucuz Suriye altını ile büyük dalgalanma yaşanmıştı. Kuyumcular sahte altın ve Suriye altını ile boğuşmaya devam ederken gerçek altın olsa dahi Suriye altının ayarı daha düşük olduğu için darphane altını ile arasında fiyat farkı bulunuyor.

Aynı grama sahip olan iki altın kolye arasında darphane basımı ile Suriye altını arasında en az bin TL fark bulunuyor. Suriye altını daha düşük ayarlı olduğu için ucuz fiyatlı satılıyor. Ancak vatandaş bunu bilmeden gerçek fiyatının çok daha üstünde ucuz olduğunu düşünerek gerçek altın aldığını sanarak Suriye altını alıyor.ELİNDE ALTINI OLANLAR DİKKAT! SURİYE ALTINI NASIL ANLAŞILIR?

Konu hakkında açıklama yapan altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş "Öncelikle Suriye altınını gözle ayırt etmek mümkün değil. Anlayabilmek için kolyenin klips kısmına bakmak gerekiyor. Altının üzerinde özellikle klips kısımlarında 21 ayar, 875  veya Arapça bir ibare bulunuyor" diyerek klips bölümünde Arapça yazılı ibare ya da 21 ayar yazısının bulunduğunu dile getirdi.

KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI UYARDI: SAHTE ALTIN ALMIŞ OLABİLİRSİNİZ! 

Konu hakkında açıklama yapan Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay kuyumcuların dahi gelen sahte altınları anlamakta artık oldukça zorlandığını belirterek vatandaşları uyardı. Suriye altını denilerek sahte altın satışı yapılmaya çalışıldığını belirten Ay kendilerinin de WhatsApp grubu kurarak haberleştiklerini ve bu sayede sahte altın satmaya çalışan kişilerden korunmaya çalıştıklarını söyledi.

Gelen sahte altınları kuyumcular dahi ayırt edemezken mihenk taşı ile sahte altın testi yapılıyor. Mihenk taşına sürülen sahte altınlar bu test ile anlaşılırken bu noktada vatandaşların mağdur olmamak için mutlaka güvenilir kuyumculardan alışveriş etmeleri önerildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)