Kuyumculardan 500 Gram Altın Teminatı Alma Şartı Hakkında Son Dakika Gelişmesi!

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık kuyumculardan 500 gram altın teminatı şartının ilgili yönetmelik taslağından çıkarıldığını duyurdu. İlgili kararın Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonunda alındığı açıklandı.

Kuyumculardan 500 Gram Altın Teminatı Alma Şartı Hakkında Son Dakika Gelişmesi!
Kuyum Ticareti Hakkında Taslak Yönetmeliği'nde kuyumculardan talep edilen 500 gram altın teminatı büyük tartışmalara neden olmuştu. Kuyumcuların itiraz ettiği bu şartın yönetmelik taslağından çıkarıldığını İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akayık açıkladı.

KUYUMCULARDAN 500 GRAM ALTIN TEMİNATI ALMA ŞARTI TASLAKTAN ÇIKARILDI!

Ticaret Bakanlığı ile Ankara'da görüşmeler yaptıklarını söyleyen Mustafa Atayık, “Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın talimatı ile 500 gram altın teminatı şartı ilgili yönetmeliğin taslak metninden çıkarıldı. Kuyumcuların yıllardır dile getirdikleri sorunları çözen yönetmelik uzun uğraşlarla hazırlandı. Bizim taleplerimiz de dikkate alındı. Yasal boşluklar nedeniyle isteyen herkesin kuyumcu olabilmesi piyasadaki sorunları da arttırdı.” dedi.

KUYUMCULARA YETKİ BELGESİ GELİYOR

Yeni taslak ile kuyumculuğa bazı düzenlemelerin getirileceğini söyleyen Mustafa Atayık, “Bu taslak ile kuyumcu mağaza açılışlarında yetki belgesi istenmesi gibi çok önemli kurallar getiriliyor. Kuyum Ticareti hakkında Taslak Yönetmeliği büyük bir gerekliliktir. Ticaret Bakanlığı bu taslağı hazırlarken zaten sektörün ilgili kurumlarından görüş istemiştir. Biz de taslak gönderilir gönderilmez düzenlemeye dair bazı itirazlarımızı bildirdik. “ifadelerini kullandı.

DEVLETİN 500 GRAM ALTIN TEMİNATINA İHTİYACI YOK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve bakanlık yetkilileri ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Mustafa Atayık, “Kuyumculardan 500 gram altın teminatı şartı sektörün yetkili kurumlarının bilgisi dışında bazı kişilerce talep edilmiş. Ankara'da bizim yaptığımız bu toplantıda itirazlarımızın ardından Sayın Bakan Pekcan'ın talimatı ile taslak metinden ilgili kısım çıkarıldı. Devletin çok önemli bir altın rezervi var. Bu nedenle kuyumculardan alacağı 500 gramlık altın teminatına ihtiyacı yok.” şeklinde konuştu.

Kuyumculukta yetki belgesi şartına dikkat çeken Mustafa Atayık, “Yetki belgesi konusunda meslek odalarına bu düzenleme ile yetki verilmelidir. Mevcut durumda vergi ve sicil kaydıyla sisteme düşen kuyumcu, meslek odasına kayıt olabilmektedir. Bu şekilde kuyumcularla meslek odası arasındaki bağ kurulabiliyor. Ticaret il müdürlükleri kuyumculara sağlıklı bir şekilde yetki belgesi verebilmeleri için bu işin inceliklerini bilmeleri gerekir. Bu nedenle kuyumcu oda ve derneklerine de yetki verilmedir. İlgili yönetmelik taslağı üzerinde çalışmalar devam etmektedir.” dedi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)