Kuyumculardan Ağızları Açık Bırakan 2021 Altın Yorumu: Gram Rekor Tazeler, Çeyrek Altının Fiyatı 1000 Lirayı Aşabilir!

Altın fiyatları 2020 yılında rekor üzerine rekor kırarken yeni yıla ise son derece dalgalı bir başlangıç yapmıştı.

Kuyumculardan Ağızları Açık Bırakan 2021 Altın Yorumu: Gram Rekor Tazeler, Çeyrek Altının Fiyatı 1000 Lirayı Aşabilir!

Altın fiyatları 2020 yılında rekor üzerine rekor kırarken yeni yıla ise son derece dalgalı bir başlangıç yapmıştı. Elinde altını olanlar, altın borcu olanlar, bu yaz düğünü olanlar ve altın yatırımı yapmak isteyen kişiler altını yakından takip ederken uzman yorumları da gelmeye devam ediyor. Altın fiyatlarının yönü ne olur, uzman altın yorumları 2021 neler, düşer mi, çıkar mı, beklenti ne?

2021 yılına pandemi ve ABD başkanlık seçimlerinin gölgesinde son derece dalgalı bir başlangıç yapan altın fiyatları yakından takip edilmeye devam ediyor. Elinde altını olanlar, altın bozdurmak ya da yatırım amaçlı altın almak isteyen kişilerin yanı sıra düğünü ve altın borcu olan kişiler de yaşanan süreci büyük bir ilgi ile yakından takip ediyorlar. Hem altın almak hem de altın bozdurmak isteyen kişiler "şu an doğru zaman mı?" sorusuna yanıt ararken sektörde uzman yorumları ve teknik analiz değerlendirmeleri büyük ilgi uyandırıyor. Peki, 2021 altın tahmini yorumları neler, altın fiyatları düşecek mi, altın yükselir mi, altın almak mantıklı mı, altın almak isteyenler neler yapmalı?ALTIN FİYATLARININ YÖNÜ NE OLUR, DÜŞER Mİ, ÇIKAR MI 2021?Tacirler Yatırım Araştırma Yönetmeni Ekin Akbaş katılmış olduğu bir programın canlı yayınında yapmış olduğu değerlendirmesinde "2020 yılında ons altın fiyatının 2 bin doların üzerinin çıkılmasının en önemli nedeni belirsizliklerin getirmiş olduğu risklerdi. Belirsizlik fiyatlamasının yarattığı güvenlik yatırım fiyatlamasıydı. ABD'de faizler çok düşüktü. Biz kurum olarak altına bu sene daha ılımlı bakıyoruz. ABD 10 senelik tahvil faizlerinin yükseldiği bir ortamda bir kere daha ons altının fiyatının bu seviyelere ulaşması nerede ise imkansız. ABD'de teşvikler devam edecek. Ons altındaki yükselişin sınırlı kalması bu ortamda beklenebilir. 2020 yılında reel getiriler çok ciddi anlamda zayıfladı ve altın piyasada en çok tercih edilen güvenilir yatırım oldu ama bu sene alternatif getiriler ve 10 yıllık ABD tahvilleri güçleniyor. Artık piyasa o ilk şoku atlattı. Dolayısı ile altın fiyatlarında çok sert bir düşüş beklemiyoruz ama tekrar 2 binlerin üzerinde kalan bir altın fiyatı beklemiyoruz. Ons altında bu sene yatay getiri sağlayan daha sakin ilerleyen bir ons altın beklemiyoruz. Seviye olarak biz yukarıda kısa vadede 1885 doları takip ediyoruz. Aşağıda ise 1815 desteğini takip ediyoruz. Bu bant aralığında satış ve alış fırsatı sunacak bir hareket bekliyoruz. Bu bantların altı ve üstünde kırılma yaşanmazsa çok sert bir fiyatlama görülmeyecektir. Yakın gelecekte çok düşük ya da yüksek vontanlı bir hareket olmayacaktır.Ama mutasyon haberleri yayılır, aşı etkinliği o kadar yüksek değil ya da aşı mutasyonlu virüste etkin değildir gibi olağanüstü bir haber gelirse o zaman yeniden konuşuruz çünkü altın fiyatları 2020 yılında olduğu gibi yeniden yükselişe geçecektir" diyerek 2021 yılı beklentilerini dile getirdi. 

KUYUMCULARDAN ALTIN YORUMLARI: ÇEYREK ALTIN 1.100 TL OLUR MU?Altın piyasasının kalbini tutan kuyumculardan da altın fiyatları yorumları gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de Yeni Şafak Gazetesine değerlendirmede bulunan kuyumcu Mustafa Zağlı oldu. Zağlı yapmış olduğu değerlendirmesinde "2020 yılında yükselen fiyatlara rağmen en çok gram ve çeyrek altın sattık. Vatandaş fiyatı yükselmesine rağmen gram altını daha çok tercih etti. 2021 yılında bizler kuyumcular olarak altın fiyatlarının yine yükseleceğini tahmin ediyoruz. Çünkü altın fiyatları biliyorsunuz hiç bir zaman yakaladığı zirveyi bir daha bırakmaz. Kar satışları ve yaşanan gelişmelere göre duraklamalar yaşanabilir. Bizim tahminimiz 2021 yılının ilk çeyreği itibari ile altın fiyatlarının tekrar yükselişe geçeceği yönünde. Amerika'da göreve yeni gelen Biden hükümeti düşük dolar istemiyor. Dolar tekrar yükselişe geçtiği anda yanında altını da yukarıya taşıyacaktır. Böyle bir ortamda çeyrek altın fiyatları bin TL seviyesini aşarak 1.100 lirayı bile görebilir" diyerek tahminin duyurdu. NOT: Burada yer alan bilgiler kişilerin kendi yorumları olup, yatırım tavsiyesi verilmemiş, emlak365.com olarak yaşanan gelişmeler aktarılmıştır. Emlak365.com

Yorumlar (0)