Kuyumculardan Son Dakika Altın Yorumu ve Uyarısı Geldi: Şimdi Altın Almanın Tam Zamanı!

Kontrollü normalleşmeye geçiş dönemi ile beraber ertelenen düğünler de yeniden yapılmaya başlandı.

Kuyumculardan Son Dakika Altın Yorumu ve Uyarısı Geldi: Şimdi Altın Almanın Tam Zamanı!
Kontrollü normalleşmeye geçiş dönemi ile beraber ertelenen düğünler de yeniden yapılmaya başlandı. Düğün haberlerinin peş peşe gelmesi ile kuyumcuların altın talepleri de artarken 21 ayar altın için uyarı ve altın alacaklara tavsiyeler geldi.

Piyasada Suriye altını olarak bilinen bu altın türünün ayarı düşük olduğu için fiyatı da ucuz olarak uygulanıyor. Çoğu zaman kuyumcuların dahi ayırt etmekte zorlandıkları Suriye altını ucuz aldığı için sevinen vatandaş bozdurmak istediğinde ise büyük şok yaşıyor.

SURİYE ALTINI NEDİR, NASIL ANLAŞILIR?

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç altın almak isteyen kişileri uyararak "Suriyeli esnafımız Gaziantep'teki atölyelerden yapılmış olan bilezikleri satıyorlar. Bu tür bileziklere 21 ayar deniliyor ve 21 ayar olarak alınıp yine 21 ayar olarak satılıyor" diyerek her iki altın türü arasında büyük fiyat farkı olduğunu söyledi.

Bu iki altını ayırmak isteyen kişilerin altının damgasına bakması konusunda uyaran Özdinç 21 ayar altın için 875 damgası vurulurken 22 ayar altın için ise 916 yazısının basıldığını söyledi. Bu iki altın türü arasında büyük fiyat farkı olduğun belirten Özdinç mağdur olmamak için kişilerin mutlaka bildikleri ve güvendikleri kuyumculardan alışveriş yapmalarını istedi.ALTIN FİYATALARI NE OLUR, ALTININ FİYATI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ, ALTIN ALACAKLAR NE YAPMALI?

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşü de değerlendiren Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Özdinç altının her zaman güzel bir yatırım aracı olduğunu dile getirerek herkese altın almaları yönünde tavsiyede bulundu. Altının her zaman ileriye dönük bir yatırım aracı olduğunu belirten Özdinç "Normalleşme ile beraber yavaş yavaş düğün sezonları da başlayacak. Bu sezonda altının gramı da düşmüşken tam yatırım yapma zamanı. Kuyumcu esnafı pandemi sürecinde iş yapmadı. Düğünler olmadı.Her zaman şunu diyorum. Bugün on bin lira verilip alınan bir telefon bir yıl sonra yarı fiyatına dahi satılamaz. On bin liralık altın almış olsanız bir yıl sonra çok daha fazlasına satabilirsiniz. Altın uzun vadede her zaman kazandırır" diyerek altının uzun vadede kazanç sağlayacağını söyledi.

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiye değildir. Yatırım tavsiyesi sadece yetkili aracı kurumlar tarafından verilmektedir.ALTIN FİYATLARINDA DALGALANMA ve DÜŞÜŞ EĞİLİMİ DEVAM EDİYOR MU?

Evet, 2020 yılında altın fiyatları rekor üzerine rekor kırarak büyük bir yükseliş geçirirken 2021 yılında ise yaşanan yükseliş düşüş trendine geçiş yapmıştı. Ocak ayında başlayan düşüş eğilimi devam ederken uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1.711 dolar seviyesinden işlem görürken gram altın 417 TL, çeyrek altının satış fiyatı ise 692 TL seviyesinden işlem görüyor.
Yorumlar (0)