KYK Borç Yapılandırması Nereden, Nasıl Yapılacak, Kaç Taksitle Geri Ödenebilecek?

Vergi borçlarına yapılandırma imkanı getirilen kanunun Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girmesinin ardından milyonlarca KYK borçlusu vatandaş KYK borçlarının yapılandırılmasına dair ayrıntıları merak etmeye başladılar. KYK borçları nasıl yapılandırılacak? Yapılandırılan KYK borçları nasıl ödenecek? KYK borçları en fazla kaç taksitle yapılandırılabilecek?

KYK Borç Yapılandırması Nereden, Nasıl Yapılacak, Kaç Taksitle Geri Ödenebilecek?

Vergi borçlarının yapılandırılmasına dair çıkan yeni kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılandırma imkanı getirilen borçlardan birisi de KYK borçları oldu. KYK borçlarının yapılandırılmasına dair de detaylar ortaya çıktı. KYK borçları nasıl yapılandırılacak. KYK borçları yapılandırılırken hangi kurallar uygulanacak? KYK borç yapılandırılmasında vatandaşlara indirim uygulanacak mı?

KYK BORÇLARI NEREDEN VE NASIL YAPILANDIRILACAK?

KYK borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilecekler. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi üzerinden yapılacak. Vatandaşlar sisteme e-devlet bilgileri ile giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Ayrıca dileyen vatandaşlar hiç internetten işlem yapmadan bir vergi dairesine giderek de yapılandırma işlemini gerçekleştirebilecekler. 

KYK BORÇ YAPILANDIRMASI NE ZAMAN BİTECEK?

KYK borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar bu yapılandırma işleminin son başvuru tarihini de öğrenmek istiyorlar. Borçlu vatandaşlar bu işlemlerini 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapabilecekler. Yapılandırmanın ilk taksiti ise 30 Eylül 2021 tarihine kadar yatırılması gerekecek. İlk iki taksit yatırılmazsa yapılandırma da bozulacak. 

YAPILANDIRMADA KAÇ TAKSİT YAPILABİLECEK?

KYK borçlarının yapılandırılması peşin olarak geri ödenebileceği gibi taksitler halinde de planlanabilecek. Bu kapsamda yapılandırma yapılan KYK borçları 6, 9, 12 ve 18 ay taksitler halinde ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir olacak şekilde planlanacak. Bu hessaplama ile 18 ay şeklinde yapılandırılan KYK borçları 36 ayda geri ödenecek. 

KYK borçlarına getirilen yapılandırma için merak edilen bir husus da bir önceki yapılandırma kanunu ile yapılandırılan ama ödemeleri aksatıldığı için yapılandırması bozulan borçlara da yeniden  yapılandırma imkanı getirilip getirilmeyeceği oldu. Bu durumda olan KYK borçları da yapılandırılabilecek. Ancak eski yapılandırma bozulduğu için yeniden yapılandırma yeni hesaplamayla gerçekleştirilecek. 

Yorumlar (0)