KYK Borçları İçin Yeni Gelişme Var Mı? Faizler Silinip Yapılandırma Mı Yapılacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kurumlarından olan Kredi Ve Yurtlar Kurumu (KYK) Türkiye'de üniversite eğitimi sırasında vatandaşlara KYK kredisi adı altında destek sağlıyor.

KYK Borçları İçin Yeni Gelişme Var Mı? Faizler Silinip Yapılandırma Mı Yapılacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kurumlarından olan Kredi Ve Yurtlar Kurumu (KYK) Türkiye'de üniversite eğitimi sırasında vatandaşlara KYK kredisi adı altında destek sağlıyor. Bu KYK kredilerini vatandaşlar üniversiteden mezun olduktan sonra ödemeye başlıyorlar. Son dönemlerde KYK kredilerini ödeyemeyen vatandaşlar icra tehlikesi ile karşı karşı kaldılar. KYK kredilerinin faizleri silinecek mi?

Türkiye'de üniversite eğitimi sırasında vatandaşlara Gençlik ve Spor Bakanlığı'Nın kurumlarından olan Kredi Ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından kredi desteği veriliyor. Hemen hemen her üniversite öğrencisinin aldığı bu krediler bu vatandaşlara ilerleyen yıllarda büyük bir sorun olmaya devam ediyor.VATANDAŞIN BAŞI KYK BORÇLARIYLA BELADA!Öğrencilik yaşamı süresince ailesine yük olmamak adına KYK kredisi kullanan vatandaşlar mezun olduktan 2 yıl sonra bu kredinin geri ödemesine başlıyorlar. Ancak istedikleri gibi bir işe giremeyen hatta hiç işe giremeyen vatandaşlar bu kredi ödemelerini gerçekleştiremiyorlar. Ödemeler yapılamayınca vatandaşlar çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar.5 MİLYON VATANDAŞIN KYK BORCU VAR!Türkiye'de yaklaşık 5 milyon vatandaşın KYK borcu bulunuyor. KYK borcunu ödeyemeyen vatandaşların kredilerine aylık yüzde 1,40 yasal faiz uygulanıyor. Bu faiz yıllar içerisinde vatandaşların borçlarını kullanılan kredinin 3 katına çıkıyor. Çok büyük bir faiz yükü altında ezilen vatandaşlar da zaten ödeme güçlüğü çekerken bir de faiz sorunu yaşıyorlar.300.000 KİŞİ YASAL TAKİPTE!KYK borcu olan yaklaşık 300.000 vatandaş şu anda yasal takip tehlikesi yaşıyorlar. İcra müdürlüklerine de büyük bir yük getiren KYK borçları ile alakalı olaran toplumda çok ciddi bir beklenti oluştu. KYK borçlarına yönelik bir düzenleme talebi olan borçlu vatandaşlar devletin kendilerinin bu zor durumunda yanında olmasını istiyorlar.İKTİDAR KYK BORÇLULARINI DUYMUYOR!TBMM'de sık sık gündeme gelen KYK borçlarının yeniden yapılandırılması konusu ile alakalı olarak henüz somut bir gelişme yaşanmadı. Muhalefet partilerinin bu konuda verdiği tüm önergeler AK Parti ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedilerek gündeme dahi alınmıyor. KYK borçlularının sesini duymayan iktidar ise bu vatandaşları zor durumda bırakmaya devam ediyor.VATANDAŞLARIN UMUTLU BEKLEYİŞLERİ SÜRÜYOR!KYK borçlarının tamamen affedilmesini beklemediğini söyleyen borçlu vatandaşlar en azından borçlarının faizlerinden kurtulmak için yasal bir düzenleme yapılmasını ve kendilerine de ödeme kolaylığı sağlanmasını istiyorlar. Şu ana kadar bu talep siyaset mekanizmasından karşılık görmedi. Ancak KYK borcu olan vatandaşlar bu konuda adım atılmasını umutla beklemeye devam ediyorlar.Emlak365.com


Yorumlar (0)