Listeye Eklendi! Kaymakamlıklar Su ve Elektrik Desteği Veriyor

Kaymakamlıklar tarafından 2021 yılında sağlanan devlet desteklerine yenileri eklendi. Yeni devlet destekleri su ve elektrik desteğine ilişkin ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

Listeye Eklendi! Kaymakamlıklar Su ve Elektrik Desteği Veriyor
Bilindiği üzere kaymakamlıklar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kendi birimleri aracılığıyla çok sayıda destek ödemesi yapıyorlar. Kaymakamlık destekleri vatandaşların her türlü ihtiyaçlarına yanıt veren yardımlardan oluşurken bu destek türleri zamanla genişliyor.

2021 yılı itibariyle sağlanan destekler özellikle pandemi etkileriyle yenilenirken birçok alanda daha farklı yardımlar sağlanmaya başladı.

KAYMAKAMLIKLARDAN 2021 YILINDA SAĞLANAN YENİ DESTEKLER

Kaymakamlıklar tarafından sağlanan eski destekler nakit yardım, ihtiyaçlara özel destekler, gıda erzak desteği ile eğitim, sağlık desteklerinden oluşuyordu. 2020 yılının tamamı ve 2021 yılının ilk döneminde vatandaşların farklı ihtiyaçları oluşması durumunda kaymakamlıklar bu alanlarda destek sağlamaya başladılar. Yeni destekleri hayata geçiren kaymakamlıkların en son vermeye başladığı bu ödenekleri aktarıyoruz.

Son Dönemlerde Kaymakamlıklar Tarafından Sağlanan Yeni Yardımlar

* Öksüz ve yetim çocuk yardımı

* Çoklu doğumlar için yapılan özel yardımlar

* Kronik hastalara yapılan yardımlar

* Su ve elektrik desteği yardımları

* Katılım payı yardımı

KAYMAKAMLIK DESTEKLERİ NASIL ALINIR?

Kaymakamlıklar tarafından sağlanan destekleri almak isteyenlerin sağlamaları gereken koşullar bulunuyor. Bu koşulların ilki gelir şartı. Kurumlar vatandaşlara ihtiyaç sahibi olmaları durumunda devlet desteği sağlıyorlar. Aylık hane geliri yüksek olan ailelere kaymakamlıklar destek ve yardım ödemeleri sağlamazlar. Gelir şartının dışında kalan diğer başvuru şartları ise şu şekilde;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Çoğu destek için muhtarlıklardan fakirlik kağıdı almış olmak. Sosyal yardımlaşma vakıflarından gelir testi yapılması ve test sonucu destek almaya uygun çıkması. hane içerisinde kişi başına düşen gelir miktarının dönemin brüt asgari ücretinin üçte birinden fazla olmaması. Bunun dışında bazı destekler aynı anda alınabilirken bazen sadece tek bir destek verilir. Ayrıca başvuruda kişilerin üzerinde gayrimenkul konut ev, işyeri ve benzeri taşınmaz olmaması gerekiyor.

SU VE ELEKTRİK DESTEĞİ YARDIMLARI İÇİN BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Kaymakamlıklar tarafından sağlanan destekler için ailelerden bazı başvuru evrakları talep edilir. Bu başvuru evrakları alınacak destek türüne göre değişir ve kurumlar her destek için ayrı ayrı evrak listesini vatandaşlara iletirler. Bu kapsamda aileler kendi ilçe kaymakamlıklarına giderek almak istedikleri destek için başvuru yapmak istediklerini bildirecekler. Daha sonra kurum ince ve onay sürecini başlatacak. Bu kapsamda aileler desteklere başvurularını yapabilecekler.
Yorumlar (0)