Maaş Zammı İçin İsviçre Referanduma Gidiyor! Onaylanırsa Dünyanın En Yüksek Asgari Ücret Maaşı 33 Bin TL Olacak

Dünyanın en yüksek asgari ücret maaşı için İsviçre’nin Cenevre kantonu ile Basel’de referandum düzenleneceği duyuruldu. Referandumda halkın çoğunluğunun evet oyu kullanması durumunda İsviçre'de asgari ücret rakamı saat başına 23 frank olarak ödenmeye başlanacak ve asgari ücret ortalaması 33 bin lira ile yeni en yüksek asgari ücret rakamı olarak kayıtlara geçecek.

Maaş Zammı İçin İsviçre Referanduma Gidiyor! Onaylanırsa Dünyanın En Yüksek Asgari Ücret Maaşı 33 Bin TL Olacak

İsviçre’nin Cenevre kantonu ile Basel’de asgari ücret zammı için referanduma gidileceği duyuruldu. 

Saat başı 23 frank olarak uygulanması planlanan asgari ücret sonrası haftalık 40 saat çalışacak olan bir çalışanın asgari ücreti 4 bin 100 frank olarak ödenecek. Söz konusu rakam Türk Lirası ile hesaplandığında 33 bin lirayı aşarak 33 bin 500 lira olarak gerçekleşecek. 

DÜNYADA EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRET MAAŞI ÖDEYEN / VEREN ÜLKE HANGİSİ?

İsviçre'de yapılacak olan referandum gündeme bomba gibi düşerken referandumda çoğunluğun evet oyu vermesi durumunda haftalık 40 saat çalışan bir asgari ücretli aylık 33 bin 500 lira maaş alacak. 

27 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşecek olan referandumun sonucu merakla beklenirken İsviçre'nin Cenevre kantonu bu tarihte maaş kararını vermiş olacak. Ancak Basel için referandum tarihi henüz kesinleşmedi. 

Yapılacak olan düzenlemenin gündeme gelmesi ile beraber dünyanın en yüksek asgari ücret maaşı ödemesi yapılan ülkesi de merak konusu oldu. 2020 yılında yapılan güncellemelerin ardından dünyanın en yüksek asgari ücret maaşı 19.84 ABD Doları (13.15 İsviçre Frangı) olarak Avustralya tarafından ödeniyor. 

Avustralya da haftalık 40 saat çalışan bir asgari ücretli 17 bin 379 lira aylık kazanç elde ediyor. 

Emlak365.com