Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Canlı Yayında Dolar Kuru Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı berat Albayrak katılmış olduğu bir canlı yayın kapsamında dolar kurunun geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Canlı Yayında Dolar Kuru Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı berat Albayrak katılmış olduğu bir canlı yayın kapsamında dolar kurunun geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak konuşmasında, dolar kurunun dünyada ki etkisine değindi ve önümüzdeki süreçte neler yaşanacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Albayrak'ın konuşmasının detayları haberimizde.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi gündemini değerlendirmek üzere Ahmet Hakan'ın CNN Türk televizyonunda yayınlanan Tarafsız Bölge programına katıldı. Burada Türkiye ekonomisinin son durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Berat Albayrak, bundan sonraki süreçte yaşanacaklara ilişkin değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı. Pandemi sürecinin etkilerine değinen Bakan Albayrak dolar kuruna ayrı bir parantez açtı. MALİYE BAKANI ALBAYRAK'TAN DOLAR KURU AÇIKLAMASIHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dolar kuruna ilişkin konuşmasında, kendisine sorulan sorulara yanıt verdi. Bu noktada "Kur yükselince telaşlanıyorum, endişelenmeli miyiz?" sorusunu yanıtlayan Bakan Albayrak, dolar kuru ile ekonomi ölçme psikolojisine girildiğini ifade etti. Daha önceki süreçte Türk Lirası'nın bu tür hareketlenmelerden daha çok etkilendiğini ifade eden Bakan Berat Albayrak son dönemlerde bu oranın düştüğünü ifade etti. Ekonomide bir dönüşüm olduğunu ifade eden Maliye Bakanı Albayrak, dolar kurunun 2 sene öncede bu seviyede olduğunun altını çizdi. 

Berat Albayrak'ın Dolar Kuru Konuşması"2 sene önce de bu seviyelerdeydi. Düştü. 2 sene öncesine bugün Türkiye ekonomisi çok daha güçlü. Dünya tarihinin en büyük ekonomi krizi yaşanıyor. Bana göre iyi, size göre kötü. Hayır. Tüm dünya haritasına bakalım. Salgından gelişen ve gelişmekte olan ülkeler ne kadar etkilenmiş. Türkiye bu noktada en az etkilenen ülkelerden bir tanesi. Borsa performansın bir çok ülkede küçülme ve düşme yaşamış, Türkiye daha iyi noktada."Berat Albayrak konuşmasının devamında ayrıca diğer dünya ülkelerinin dolar kuru karşısında gösterdikleri performanslara değindi. Güney Afrika, Brezilya, Meksika para birimlerinin dolar karşısında yüzde 20 ile yüzde 25 arasında değer kaybettiğini ifade eden Bakan Albayrak, Türk Lirası'nda bu oranın yüzde 17 18 seviyelerinde olduğunu ifade etti. KRİZDEN ÇOK KRİZ LOBİSİYLE UĞRAŞIYORUZHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dolar kuru ve ekonomik gelişmelere dair "Türkiye güllük gülistanlık demeyiz. Dünya yanıyor. Ekonomi bilimi yüzde 100 matematik değil. Bir kesim bir lobi var. Krizlerden çok kriz lobileriyle uğraşıyoruz." ifadeleri ile dikkat çekti. Emlak365.com 


Yorumlar (0)