Maliye Bakanlığı Emekli Maaş Zam Beklentisini Açıkladı! İşte 2021'de En Düşük Zamlı Emekli Maaşı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın önümüzdeki 3 yılı kapsayan programı kapsamında açıklanan en önemli verilerin başında enflasyon oranları geliyor. Peki Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı enflasyon hedefleri kapsamında 2021 yılı Ocak ayında maaşlar ne kadar zam alacak? En düşük emekli maaşı kaç TL olacak? Tüm bu soruların yanıtlarını tek tek inceledik.

Maliye Bakanlığı Emekli Maaş Zam Beklentisini Açıkladı! İşte 2021'de En Düşük Zamlı Emekli Maaşı

Bilindiği üzere emekli vatandaşların maaşları her altı aylık dönemde yeniden belirleniyor. 

Maaşların belirlenmesinde uygulanan veri ise enlfasyon oranları. Memur emeklileri ile SSK emeklileri için oldukça önemli olan enflasyon oranları maaşlara yapılacak zammın tutarını belirliyor. Emlak365.com olarak bizlerde bu oranları inceledik. 

EMEKLİ MAAŞLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Emekli maaşlarına yönelik gerçekleştirilecek zam oranları memurlar ve işçiler için değişiyor. 

Devlet kurumlarında çalışan ve memur emeklisi olan vatandaşlar toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 net zam alacaklar. Bunun yanında son 6 aylık enflasyon oranlarının yüzde 4'ün üzerinde olması durumunda ise maaşlara o farkta yansıtılacak.

Özel sektörde çalışan ve 4/A statüsünde yer alan emekliler için ise enflasyon oranları daha önemli. Zira bu çalışanlar için net maaş zam oranı bulunmuyor. Enflasyon oranları yüzde kaç olursa o oranda doğrudan zam uygulanıyor. 

EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANLARINA DAİR İLK VERİ AÇIKLANDI

Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Paketi kapsamında 2020 yıl sonu enflasyon oranlarına dair hedefler açıklandı. Bakan Albayrak 2020 yılı sonunda enflasyon oranlarının yüzde 10.50 olacağını öngördü. 

Eğer bu hedf gerçekleşirse 2020 yıl geneli enflasyon oranı yüzde 10.50 olacak Yılın ilk 6 ayında oluşan enflasyon oranları yüzde 5.75 olmuştı.. Maaşları etkileyecek olan son 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 4.75 olacak. 

Emlak365.com