Maliye Bakanlığı'nın KYK Çalışması! Borçlar Silinip Krediler Burs Mu Olacak?

Maliye Bakanlığı'nın uzun süredir elinde olan konulardan bir tanesi KYK öğrenim kredisi borçlarının silinmesi ve öğrencilere ödenen KYK öğrenim kredilerinin bursa dönüştürülmesi. Peki bu alanda bakanlık nasıl birçalışma yürütüyor? Beklentiler karşılanacak mı? Borçlar silinecek mi? Krediler burs olarak dönüştürülecek mi? Konuya dair son gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Maliye Bakanlığı'nın KYK Çalışması! Borçlar Silinip Krediler Burs Mu Olacak?

KYK öğrenim kredisi borcu bulunan mezunların corona virüs ile mücadele sürecindetakip ettikleri gelişmelerin başında Maliye Bakanlığı'ndan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan borçlarına dair gelecek açıklamalar. 

Bu konuda bazı açıklamalar gelmiş ve 62 madddelik ek torba yasadada KYK borçlarına dair düzenleme olacağı ifade edilmişti. Peki torba yasada yer alancak düzenlemelerin kapsamı genişletilecek mi? Bu noktada hükümet nasıl bir adım atacak? Detayları sizlerle paylaşıyoruz.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ 

KYK öğrenim kredisi konusunda corona virüs sürecinde iki adım atıldı. Birinci adım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi paketini açıklarken KYK öğrenim kredisi borcu olan vatandaşların borçlarının 3 aylık süre için ertelendiğini ifade etti. 

KYK öğrenim kredisi borçları için ikinci adım ise AK Parti tarafından hazırlanan torba yasada yer alacak düzenleme. Bu düzenleme kapsamında borçların ertelenmesi resmiyet kazanacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile 1 yıla kadar erteleme olabilecek. 

BORÇLAR SİLİNECEK Mİ?

KYK öğrenim kredisi borçlarına dair en önemli talep ise kredi borçlarının silinmesi ve kredi alanların bu kredilerinin bursa dönüştürülmesi. Ancak bu konuda hiç resmi açıklama olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan öğrencilerin lehine bir çalışma üzerinde çalışıyoruz ifadesini kullanırken Maliye Bakanı konunun geneli için çalışmalarımız devam ediyor ifadelerini kullanmıştı. Borçların silinmesi konusunda da ödeyenlere haksızlık olması, kredinin bursa dönüştürülmesi sürecinde başvuruların artacak olması, kredi borcunu ödeyenlerin iade taleplerinin olması gibi etmenlerde öne çıkıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)