Maliyetler Arttı! Asgari Ücretliler, Emekliler Yeni Faizlerle En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilirler?

Kredi kullanımlarında aylık gelir düzeyinin önemli bir etkisi bulunuyor.

Maliyetler Arttı! Asgari Ücretliler, Emekliler Yeni Faizlerle En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilirler?

Kredi kullanımlarında aylık gelir düzeyinin önemli bir etkisi bulunuyor. Bunun yanında kullanılacak kredi türüne göre de bankalardan çekilebilecek kredi miktarı değişiyor. Peki yeni faiz oranlarıyla kredi kullanacak olan bir müşteriler gelirlerine göre ne kadar kredi kullanabilecekler?

Yaz aylarında başlayan kredi kampanyaları ile vatandaşlar çok sayıda alanda ihtiyaçlarını karşıladılar. 



Çok düşük faiz oranları ile konut kredisi kullanma şansı yakalayan vatandaşlar bunun yanında devlet bankalarının sosyal hayatı destekleme kredisi ve özel bankaların yaz kredi kampanyaları ile genel ihtiyaçlarını karşıladılar. 



NE KADAR KREDİ KULLANABİLİRİM? İŞTE LİMİTLER



O dönem kredi kullanmayan vatandaşlar için ise yaz sonunda kredi maliyetleri yükseldi. Peki yeni maliyet oranları ile kredi kullanmak isteyen vatandaşlar kendi gelir durumlarına göre en fazla ne kadar kredi kullanabilirler? 



Kredi kullanmak isteyen vatandaşlar için belli oranlar bulunuyor. Kullanılacak kredi türüne göre değişen bu oranlarda konut kredisi en yüksek limite sahip. İhtiyaç ve taşıt kredisinde ise oranlar aynı. Aylık gelir durumuna göre vatandaşlar konut kredisi için maaşlarının yüzde 70'ini kredi taksiti olarak ödeyebilirler. Taşıt ve ihtiyaç kredisinde ise kredi kullanım oranı aylık maaşın en fazla yüzde 50'si kadar oluyor. 



Emekliler ve Asgari Ücretliler için Örnek Hesaplama



Örneğin aylık 2000 TL alan bir emekli vatandaş; her ay en fazla 1400 TL konut kredisi taksiti, 1000 TL ise taşıt ve ihtiyaç kredisi taksiti ödeyebilir. Konut kredisinde 120 ay vade imkanından faydalanabilen vatandaşlar için diğer krediler için en fazla 60 ay vade imkanı sunuluyor. 



Asgari ücretli bir vatandaş 2 bin 324 TL aylık almakta. Konut kredisine başvuru yapacak olan bir vatandaş 1650 TL kredi taksiti ödeyebilir. Bunun dışında taşıt ve ihtiyaç kredisi için 1162 TL aylık ödeme yapma limiti bulunuyor.



Emlak365.com


Yorumlar (0)