Mart 2021 Enflasyonu Yüzde Kaç Olacak, Enflasyon Saat Kaçta Açıklanacak?

Türkiye'de tüm piyasalar 5 Nisan 2021 pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon verilerine kilitlendi. Enflasyon yüzde kaç olarak açıklanacak? Enflasyon beklentileri nelerdir? Son dakika enflasyon gelişmeleri...

Mart 2021 Enflasyonu Yüzde Kaç Olacak, Enflasyon Saat Kaçta Açıklanacak?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayı enflasyon rakamları 5 Nisan 2021 Pazartesi günü açıklanacak. Türkiye'de tüm piyasalar bu rakamın açıklanmasına odaklandı. Enflasyon yüzde kaç olacak? Piyasanın enflasyon beklentileri nelerdir? İşte son dakika enflasyon gelişmelerinin tüm detayları...

MART 2021 ENFLASYON BEKLENTİLERİ

Türkiye'de tüm piyasalarda enflasyon rakamlarına dair gergin bir bekleyiş yaşanıyor. Piyasanın beklentisine göre mart ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 1,04 oranında artacak. Böyle bir enflasyon artışı gerçekleşirse yıllık enflasyon da yüzde 15,61'den yüzde 16,10'a yükselecek. Bu durumda Merkez Bankası'nın yüzde 5 enflasyon hedefinden bir adım daha uzaklaşılmış olacak.

TEMMUZ 2019'DAN İTİBAREN EN YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞILMIŞTI

Son 5 aydır enflasyon rakamları Türkiye'de artmaya devam ederken Mart 2021'de de enflasyon artışı olursa yıllık enflasyon son 1,5 yılın zirvesine çıkacak. TÜİK tarafından Şubat 2021'de açıklanan enflasyon rakamlarında TÜFE yüzde 0,91 artmış ve yıllık enflasyon da yüzde 15,61 ile Temmuz 2019'dan itibaren en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

İSTANBUL ENFLASYON RAKAMLARI BELLİ OLDU

İstanbul Ticaret Odası tarafından 1 Nisan'da Mart ayı İstanbul enflasyonuna dair açıklama yapılmıştı. O açıklamadaki verilere göre İstanbul'da perakende fiyatlar bir önceki aya kıyasla Mart ayında yüzde 1,13 artış gösterdi. İstanbul'un yıllık enflasyonu ise İstanbul Ticaret Odası'na göre yüzde 16,37'ye çıkarak son 19 ayın zirvesine tırmandı.

TACİRLER YATIRIM ENFLASYON BEKLENTİSİ DEĞERLENDİRMESİ

Tacirler Yatırım da Mart 2021 enflasyon rakamlarına dair beklenti değerlendirmesi yayınladı. Buna göre gıda fiyatlarında enflasyonun yüzde 18,4 seviyesinden yüzde 18 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ayrıca aylık enerji fiyatları artışının da oldukça sınırlı kalacağının altı çizildi. Buna karşın yıllık enerji fiyatlarında artışın süreceği bildirildi. Enerji fiyatlarındaki artışın yüzde 8,8'e çıkabileceğine işaret edildi. Son olarak ise gecikmiş kur etkisi ile hizmet fiyatlarında da yüksek bir fiyatlamanın çıkabileceği bildirildi.

ENFLASYON SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

"Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını saat kaçta açıklıyor" sorusu en çok merak edilen konulardan birisi olmaya devam ediyor. TÜİK, Mart 2021 enflasyon rakamlarını 5 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 10:0'da açıklayacak. Bu saatte duyurulacak olan enflasyon rakamları ile piyasalar için çok önemli veriler de belli olacak.
Yorumlar (0)