Mart 2021 PPK Faiz Kararı Açıklanacak! Karar Tarihi Ne Zaman?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2021 Mart ayı Para Politikaları Kurulu PPK toplantısı kararları merakla bekleniyor.

Mart 2021 PPK Faiz Kararı Açıklanacak! Karar Tarihi Ne Zaman?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2021 Mart ayı Para Politikaları Kurulu PPK toplantısı kararları merakla bekleniyor. Yılın ilk iki PPK kararında ekonomide yaşanan gelişmeler neticesinde faiz artırımına gitmeyen TCMB'nin yeni kararı büyük önem taşıyor.

MERKEZ BANKASI MART 2021 PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Yurtiçi piyasalara yön verecek olan PPK toplantısında çıkacak faiz kararı para piyasalarını doğrudan etkisi altına alacak. Merkez Bankası'nın daha önceki faiz kararları ile politika faiz oranları yüzde 17.00 bandına kadar yükselmişti. Politika faiz oranlarının artmasıyla birlikte dolar kurunda dengelenme yaşanmış TL değer kazanmıştı. Ancak son gelişmeler bu dengelemenin bozulmasına neden olmuştu.

Uzmanlar TCMB'nin Mart 2021 döneminde atacağı adımın piyasalar için çok olduğunu ifade ediyorlar. Tüm bu gelişmelerin ardından ise merakla beklenen TCMB Mart 2021 PPK faiz kararı ise 18 Mart tarihinde ilan edilecek. 18 mart Perşembe günü sabah saatlerinde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştirilecek toplantı sonrası, karar açıklanacak. Faiz artırımına ilişkin karar aynı gün öğleden sonra saat 14.00'te kurumun web sitesi üzerinden ilan edilecek.

YABANCI EKONOMİSTLER TCMB'DEN FAİZ ARTIRIMI BEKLİYOR

Yabancı ekonomistlerden gelen son değerlendirmeler Merkez Bankası'nın faiz artırımı gerçekleştireceği yönünde. Yapılan değerlendirmeler TCMB'nin 50 baz puan ile 100 baz puan arasında bir faiz artırımı adımı atacağı yönünde.  JP Morgan değerlendirmesinde 100 baz puan, Citi faiz raporunda 100 baz puan faiz artırımı beklediklerini ilan etmişti.

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska tarafından yapılan değerlendirme ise 2021 'in ilk 6 ayında 100 baz puanlık artış beklediklerini ifade etti. Bu artış için ise Mart yada Nisan ayları işaret edildi.
Yorumlar (0)