Mart'ta Borsa ve Dolar Yatırımında Dikkat Edilecekler Analistlerce Açıklandı!

Analistler bu satışlar ardından borsada karamsarlığın biraz daha arttığını belirtiyorlar. Yatırımcının pozitif olduğu dönemlerde yukarı reaksiyonların hala görüldüğünü belirten analistler her piyasada belirsizliğin korunduğunu ifade ediyorlar.Borsada Yatırımında Dikkat EdileceklerAnalistler piyasalarda gelişen yüksek dalgalanmaların Mart ayı başında güvenli limanda kalınması gerektiğini gösterdiğini belirtiyorlar.

Mart'ta Borsa ve Dolar Yatırımında Dikkat Edilecekler Analistlerce Açıklandı!
Analistler bu satışlar ardından borsada karamsarlığın biraz daha arttığını belirtiyorlar. Yatırımcının pozitif olduğu dönemlerde yukarı reaksiyonların hala görüldüğünü belirten analistler her piyasada belirsizliğin korunduğunu ifade ediyorlar.

Borsada Yatırımında Dikkat Edilecekler

Analistler piyasalarda gelişen yüksek dalgalanmaların Mart ayı başında güvenli limanda kalınması gerektiğini gösterdiğini belirtiyorlar. Bu ayın başında hedefin riskleri minimize etmek olduğunu ifade ediyorlar. Diğer yandan borsada BİST 100 dışı firmalarda primli hisselerden ise uzak durulmasında yarar olduğunu aktardılar.

BİST 30 ve BİST 50 hisselerine olan yatırım ağırlıklarının arttırılmasının daha akıllıca olacağını, likit’i ve derinliği yüksek olan hisse seçeneklerine yönelmenin akıllıca bir yöntem olduğunu belirttiler. Hisse senetlerindeki ortalamaların ise yakından takibi ile Mart başı yatırımlarının yapılması gerektiğinin altını çizdiler.

Analistler son sekiz günlük ortalamaların aşığı kırılması halinde 20 ve 50 günlük ortalamaların test edileceğine dair bir tahmin ile hareket edilmesi gerektiğini açıkladılar. Fakat 8 günlük ortalamayı aşan bir hareketin sürmesi halinde ise trendde kalınması gerektiğini ifade ettiler.

Dolar Tarafında Yaşanacaklar

Analistler doları ele alırken, kurun 6.90 lira rakamına geriledikten sonra tekrar 7.40 bandına tırmandığını, hareketin ise henüz bir tepki modelinde olduğunu ifade ediyorlar. Aylık kapanışı ele aldıklarında 7.28 Lira’nın üzerinde kur fiyatının ise Mart başında minimal yükselişleri gündemi getireceğini belirttiler.

Kurda belirli bir süre daha dalgalanmanın hakim olacağını, sıkı para politikasının sürdürülmesi bağlı bir baskının devam edeceğini, marjın ise yüksek rakamlara Mart başında ulaşmayacağını belirttiler.

Analistler 2021 yılın ilk iki ayında gram altın %7 gibi bir değer kaybı ile karşılaştığını, gümüş gramının ise %1,43 değer kazandığını söylerken, altın onsunun son üç hafta içerisinde 1.892 dolar ve 1.761 dolar seviyelerini gördüğünü ifade ediyorlar. Bu kapsamda ise 1.760 dolar seviyesinin oldukça önemli bir nokta olduğunu söylüyorlar.
Yorumlar (0)