MASAK Kripto Para Piyasaları İçin Rehber Yayınladı, Kurallar Değişti!

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) kripto para piyasalarına ilişkin bir rehber yayınladı. Bu rehbere göre kripto varlık hizmet sağlayıcılarının yükümlülükleri net şekilde belirlendi. 

MASAK Kripto Para Piyasaları İçin Rehber Yayınladı, Kurallar Değişti!

Türkiye'de kripto para piyasalarına ilişkin düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Önce Merkez Bankası'nın kripto paraları bir ödeme şekli olarak yasaklamasının ardından kripto para borsalarında meydana gelen dolandırıcılık olayları nedeniyle konunun Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun yetkisi altına alındığına dair katrar Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Şimdi ise MASAK bir açıklama yaparak kripto varlık hizmet sağlayacıların uymak zorunda oldukları yeni kuralları duyurdu.

MÜŞTERİLERİN KİMLİK TESPİTLERİ YAPILACAK

MASAK'ın kararına göre kripto para piyasalarına müşterinin tanınması yükümlülüğü getirildi. Buna göre bu hizmet sağlayıcılar müşterilerinin kimlik tespitlerini yapacaklar. Hizmet alanlar ile platformlar arasında sözleşme imzalanacak olması nedeniyle kullanıcıların kimlik bilgilerinin alınıp teyit edilmesinin oldukça önemli olduğunun altı çizildi. 

75 BİN TL BARAJ OLDU

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları 75 Bin TL veya üzerinde tutarlarda işlem sahibi kullanıcıların kimliklerini tespit etmekle yükümlü olacaklar. Kimlik tespitleri iş ilişkisi tesis edilmeden yapılacak. Bu hizmet sağlayıcılar ile müşterilerin yüz yüze gelemediği durumlarda kurye veya bir başka destek yoluyla kimlik tespit yükümlülükleri de yerine getirilebilinecek. 

ŞÜPHELİ İŞLEMLER 10 GÜN İÇERİSİNDE BİLDİRİLECEK
 
Kripto varlık hizmet sağlayıcıları ayrıca şüpheli işlem bildirim yükümlülüğünden de sorumlu olacaklar. Bu hizmet sağlayıcılar şüpheli işlemlerle alakalı olarak yetki ve imkanları ölçüsünde araştırma yapıp MASAK'a bildirmekle yükümlü olacaklar. Bu bildirimler Elektronik Ortamda Şüpheli İşlem Bildirimi Taahhüt Formu düzenlenerek ıslak imzalı bir şekilde MASAK'a gönderilecek. Bu bildirim gecikmesinde sakınca olabilecek haller dışında 10 gün içerisinde MASAK'a bildirilecek. 

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları müşterilere ait kimlikler başta olmak üzere tüm bilgileri ve belgeleri 8 yıl saklamakla sorumlu olacaklar. Bu süre içerisinde yetkililerin istemesi durumunda bu bilgiler yetkililere verilecek. 

PARA VE HAPİS CEZALARI VERİLECEK

MASAK tarafından uygulamaya sokulan düzenlemeye göre yükümlülüklerini yerine getirmeye kripto varlık hizmet sağlayıcılarına çeşitli cezalar verilecek. Tek bir ihlal durumunda 30 Bin TL , şüpheli işlem bildirimi ihlalinde ise 50 Bin TL ceza verilecek. Ayrıca ilgili kanuna göre bilgi ve belge verme ile muhafaza ve ibraz yükümlülüklerinin ihlali durumunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar para cezası verilebilecek.

Yorumlar (0)