Mastercard Başkan Yardımcısı Bitcoin'i Eleştirdi: Çok Volatiliteli!

Mastercard’ın başkan yardımcısı Ann Cairns, son konferans içinde Bitcoin’in kendi şirketleri için uygun olmadığını çok volatiliteli olduğunu ifade etti.

Mastercard Başkan Yardımcısı Bitcoin'i Eleştirdi: Çok Volatiliteli!
Mastercard’ın başkan yardımcısı Ann Cairns, son konferans içinde Bitcoin’in kendi şirketleri için uygun olmadığını çok volatiliteli olduğunu ifade etti. Diğer yandan Mastercard bu ayın başında ödemlerde dijital para birimlerini kullanacaklarını açıklamıştı. Başkan yardımcısından gelen bu açıklama ise BTC listede yer almayacak mı? Sorusunu akla getirdi.

Analistlerin Yorumu Ne Yönde?

Analistler Mastercard’ın ödeme sistemlerine kripto para birimlerini dahil etmesi ile milyonlarca yeni kullanıcının kripto para piyasasına giriş yapabileceğini belirtiyorlar. Şirket ise bu işlemi gerçekleştireceklerini netleştirdi. Sadece hangi kripto para birimlerinin listede yer alacağı hakkında bir açıklama yapılmadı. Şirket diğer yanda kripto para birimlerini teşvik etmek için değil sadece müşterilerin taleplerini karşılamak için bunu yaptıklarını ifade ediyorlar.

Tüm bu gelişmeler ardından ise bu hafta çarpıcı bir olaya yaşandı. Başkan yardımcısı konferansta BTC’nin Mastercard için uygun olmadığını ve kripto para birimlerinin yüksek fiyat oynaklığına sahip olduğunu belirtti. Hatta kripto para birimi kullanımının kesinleşmesi hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı. Bu kapsamda şirket içinde iki ayrı görüşün hakim olduğu ve yansıtıldığı gibi bir kesinliğin söz konusu olmadığı basına yansıdı.

Başkan Yardımcısından Açıklamalar

Başkan yardımcısı aynı zamanda BTC’nin ödeme sisteminde çok fazla masrafa mal olduğunu belirtti. Bunu bir örnek ile açıklarken, "Ben bir kahve söylüyorum ve onu BTC ile ödemeye karar veriyorum. Kahvem servis edildiğinde bana %40 daha pahalıya mal olabilir. Çünkü servise kadar BTC fiyatı her an değişebilir." dedi. Bu tip bir ödeme sisteminin ise avantajsız olduğunu dile getirdi.

Diğer yandan kripto para birimlerinin tümünde fiyat oynaklığı ön plandadır. Ancak BTC kadar yüksek volatiliteyi sergilemeyen altcoin birimleri de mevcut. Şirketin bu altcoin birimleri arasından tercih yapacağı beklenirken, ETH’de bir seçenek olarak gösteriliyor. Analistler şirket için LTC’nin ise yine uygun bir seçenek olmayacağını belirtiyorlar. Gelişmeler ilerleyen dönemde gözlemlenecek.
Yorumlar (0)