Mastercard ve İhtiyaç Haritası Esnafı Destekleyen Online İmece Projesini Başlattı

Dünyaca ünlü ödeme teknolojileri şirketi Mastercard ile ihtiyaç sahipleriyle ihtiyacı karşılamak isteyenleri online bir platformda buluşturan İhtiyaç Haritası yeni proje duyurusunda bulundu.

Mastercard ve İhtiyaç Haritası Esnafı Destekleyen Online İmece Projesini Başlattı

Dünyaca ünlü ödeme teknolojileri şirketi Mastercard ile ihtiyaç sahipleriyle ihtiyacı karşılamak isteyenleri online bir platformda buluşturan İhtiyaç Haritası yeni proje duyurusunda bulundu.

Yerel ekonomiye destek amacıyla başlatılan bu proje, koronavirüs salgını döneminde ortaya çıkan gıda ve hijyen temel ihtiyaç malzemelerinin yerel esnaf tarafından karşılanmasını sağlıyor. Bunun için ihtiyaç sahiplerinin yerel esnaftan sağlayacakları “El Ele Destek Hareketi” için sosyal Pazaryeri oluşturuldu.Yerel ekonomiyi desteklemek için başlatılan proje, ilk etapta  İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Adana, Mersin, Trabzon, Elazığ ve Denizli başta olmak üzere toplamda 20 ilde gerçekleştirilecek. Bu proje sayesinde yerel esnafların dijitalleşmesi sağlanırken, e-ticaret sisteminin gelişmesi de mümkün olacak. El Ele Destek Hareketi projesinin detayları düzenlenen online basın toplantısıyla paylaşıldı.

Toplantıda ekonomik olarak zor dönemden geçen bireylerin yerel ekonominin paydaşları üzerinden ihtiyaçlarının karşılanarak sürdürülebilir ekonomik model yaratılması hedeflendiği açıklandı.Mastercard’dan Projeye 1.5 Milyon TL HibeMastercard Kapsayıcı Büyüme Merkezi, koronavirüs destek programı kapsamında ihtiyaç sahibi bireylerin ve yerel işletmelerin desteklenmesi amacıyla 1.5 milyon TL tutarında bir hibe fonu hazırladı. Proje kapsamında yaklaşık 7 bin adet gıda ve hijyen paketi yer alıyor. Bu paketler 20 ilde yerel esnaf ve küçük işletmelerinin de katkısıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. İhtiyaç Haritası Kurucularından Mert Fırat “El Ele Destek Hareketi” projesi kapsamında açıklamalarda bulundu. Bu projenin sadece bölgesel kaynaklara bağlı olmadan yerel esnaf ve küçük işletmelerin aktif katkısıyla gerçekleşebileceği bilinciyle hareket ettiklerini ifade etti.

Online İmece Projesi Nedir?İhtiyaç sahipleriyle ihtiyacı karşılamak isteyenleri online bir platformda buluşturan İhtiyaç Haritası ve Mastercard’ın hayata geçireceklerini duyurdukları bir projedir. İhtiyaç Haritası, Türkiye’de kurulmuş ve resmi olarak tüm illerde ihtiyaç sahipleri ile destek olmak isteyen kurumlar arasında köprü görevi gören bir kurumdur. Yardım transferine dayalı harita tabanlı bir dayanışma platformudur. Online İmece kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan bu platform aracılığıyla 2015 yılından beri 2.2 milyondan fazla ihtiyaç malzemesi dağıtılmıştır. Bu platformda yaklaşık 103.7 milyon liraya tekabül eden bir paylaşım ekonomisi yaratılmıştır.Emlak365.com


Yorumlar (0)