Matrah ve Vergi Artırımı Düzenlemesi AK Parti'nin Torba Yasasıyla Geliyor

AK Parti tarafından önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulması beklenen düzenlemeye ilişkin yeni bir iddia gündeme geldi. Borçların yapılandırılmasına ilişkin sunulacak düzenleme ile matrah ve vergi artırımına dair de düzenlemeler olacak. Elde edilen bilgilere göre düzenleme 2015 ve 2019 yıllarını kapsayacak.

Matrah ve Vergi Artırımı Düzenlemesi AK Parti'nin Torba Yasasıyla Geliyor

Koronavirüs salgınının ekonomik etkileri kapsamında hükümet yeni bir paket üzerinde çalışıyor. 

Borcu olan vatandaşların borçlarının yapılandırılmasına ilişkin beklenen düzenlemeye dair elde edilen yeni bilgilerde, yasa tasarısının kapsamı genişleyecek. Söz konusu düzenlemelerin içinde matrah ve vergi artışının da eklenmesi bekleniyor. 

TORBA YASAYLA MATRAH ARTIŞI GELİYOR

Dunya .com haber sitesinden Çiğdem Yücesoy Subaşı'nın haberine göre; AK Parti tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan ve önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulacak yasa tasarısında yeni düzenlemeler olacak. AK Parti Gurp Başkanvekili Mehmet Muş tarafından ilk detayları açıklanan yasa tasarıyla vergi borçları, prim borçlarının yapılandırılacağı açıklanmıştı. Bu tür yapılandırmaların yanında ayrıca İşsizlik Sigortası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nde matrah ve vergi artışına ilişkin düzenlemeler de olacağı öne sürüldü. 

İş dünyası, vergi mükellefleri ve STK'lardan gelen yoğun istek üzerine bu düzenlemenin teklifte yer alacağı öğrenilirken tasarıda matrah ve vergi artırımı, kasa-ortaklar cari hesap düzeltmeleri, stok düzeltme gibi düzenlemeler yer alacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da sunulan düzenlemelere dair ise elde edilen bilgilerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti ve MHP teşiklatından, iş dünyasından gelen bu taleplere sıcak baktığı ifade edildi. 

2015-2019 Yıllarını Kapsayacak

İşsizlik Sigortası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nde yer alması beklenen matrah ve vergi artırımı düzenlemesinin 2105, 2016, 2017, 2018 ve 2019 yılları arasında ki süreci kapsaması bekleniyor. Düzenlemelerin gelir ve kurumlar vergisi ile KDV ve bazı gelir ve kurumlar vergisi stopajları için yapılması öngörülüyor. Eğer söz konusu düzenleme bu haliyle gelirse 2 milyondan fazla işletmenin yasadan yararlanması bekleniyor. 

Ayrıca haberde gelir ve kurumlar vergisi için matrah oranların 2015 yılı için yüzde 35, 2016 yılı için yüzde 30, 2017 yılı için yüzde 25, 2018 yılı için yüzde 20 ve 2019 yılı için yüzde 15 olarak uygulanabileceği ifade edildi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)