Mayıs 2021 FED Faiz Kararı Ne Zaman, Hangi Gün, Saat Kaçta Açıklanacak? FED Faiz Artırımı Yapacak Mı?

Dünya finans piyasaları bugün belli olacak olan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Mayıs 2021 faiz kararını kilitlendiler. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ve dolar endeksinde meydana gelen gerilemeye karşı FED'in hangi adımları atacağı belli olacak. FED faiz kararı hangi gün saat kaçta açıklanacak? FED faiz artırımı yapacak mı?

Mayıs 2021 FED Faiz Kararı Ne Zaman, Hangi Gün, Saat Kaçta Açıklanacak? FED Faiz Artırımı Yapacak Mı?

Dünya finans piyasaları bu haftanın en önemli veri akışı olan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Mayıs 2021 faiz kararının açıklanmasını beklemeye geçtiler. Tüm piyasalarda bir durgunluk gözlemlenirken tüm dikkatler FED tarafından yapılacak açıklamalara çevrildi. Peki FED Mayıs 2021 faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz artırımı yapacak mı? FED enflasyon açıklaması ne olacak?

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

FED'in 2021 yılı toplantı tarihleri daha önce belli olmuştu. Buna göre Mayıs ayı FED toplantısı 27 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılacak. FED Mayıs 2021 faiz kararı ise bu toplantılarda yapılacak görüşmeler sonucunda kamuoyuna duyurulacak. ABD ekonomisinin geleceğine dair kritik kararların alınacağı FED Mayıs 2021 toplantısı tüm dünya tarafından çok yakından takip edilecek. 

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA  AÇIKALANACAK?

FED faiz kararının saat kaçta açıklanacağı da merak konusu oldu. Buna göre FED Mayıs 2021 faiz kararı 27 Mayıs 2021 çarşamba günü Türkiye saati ile 21:00'da açıklanacak. Bu karar tüm dünyaya ilan edilecek ve piyasaların tepkileri anında ortaya çıkacak. Türkiye'de dolar kuru ve altın fiyatları konusunda FED faiz kararının etkili olması bekleniyor.

FED BAŞKANI JEROME POWELL SAAT KAÇTA KONUŞACAK?

FED Başkanı Jerome Powell her ay yapılan FED toplantıları sonrasında alınan kararlara ilişkin bir konuşma gerçekleştiriyor. Jerome Powell'in bu akşam da bir konuşma yapacağı açıklandı. FED Mayıs 2021 kararlarını kamuoyuna duyuracak olan Jerome Powell'in bu kritik konuşmasının saati de belli oldu. Buna göre Jerome Powell Türkiye saati ile bu akşam 22:00'da açıklama yapacak. 

FED MAYIS 2021 TOPLANTISI GÜNDEMİNDE NELER VAR?

FED toplantısında varlık alımlarının azaltılmasına dair tartışmalar karara bağlanacak. Ayrıca Çin'in emtia fiyatlarının yükselişine dair aldığı yasaklama önlemlerinin ABD'ye etkisi de gündem maddesi olarak ele alınacak. ABD ekonomisinde enflasyon riskinin piyasalar üzerinde bıraktığı endişelerin giderilmesine yönelik de karar alınacak.

FED MAYIS 2021 FAİZ KARARI NE OLACAK?

FED'in Mayıs 2021 faiz kararının ne olaccağı en çok merak edilen konu oldu. FED'in Mayıs 2021 faiz kararında bir faiz artırımı kararı almayacağına dair büyük bir beklenti bulunuyor. Otoritelere göre FED bu ay da uzun bir süredir olduğu gibi yine faiz artırımı yapmayacak. Ancak parasal sıkılaşmanın yakın zamanda gerçekleşebileceğine dair işaretlerin FED tarafından verilmesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)