Mayıs Ayı Enflasyon Beklentisi 2021! TÜİK TEFE TÜFE Haziran Kira Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Milyonların beklediği enflasyon rakamları için geri sayım başladı. Mayıs ayı enflasyon beklentisi için ilk rakamlar açıklandı. Memur ve emeli maaşı enflasyon farkı zammı hesaplaması ile kira artış oranı için kullanılacak olması nedeniyle milyonları ilgilendiren Mayıs ayı enflasyon rakamları ile TÜİK TEFE TÜFE Haziran ayı kira artış oranı hangi tarihte, ne zaman açıklanacak?

Mayıs Ayı Enflasyon Beklentisi 2021! TÜİK TEFE TÜFE Haziran Kira Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren enflasyon rakamları aynı zamanda milyonlarca memur ve emekli maaşı için de enflasyon farkı zammı hesaplaması için kullanılacak olması nedeni ile merakla bekleniyordu. Enflasyon rakamları için geri sayım başlarken ekonomistlerin ilk beklenti rakamları da belli oldu. 

TÜİK TEFE TÜFE MAYIS AYI ENFLASYONU VE HAZİRAN 2021 RESMİ KİRA ARTIŞ ORANI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından hesaplanan enflasyon rakamları her ay takip eden bir sonraki ayın ilk 1 haftalık zaman dilimi içerisinde kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilmektedir. Yani TÜİK Mayıs ayı enflasyon rakamları Haziran ayının birinci haftası içerisinde açıklanır. 

Bu nedenle anlam karmaşası yaşanabilmekte açıklanan rakamlar Haziran ayı enflasyonu olarak anılmaktadır. Oysaki açıklanan rakamlar Mayıs ayı enflasyon rakamlarıdır. Mayıs ayı enflasyon rakamları TÜİK resmi internet sitesi üzerinden 3 Haziran 2021 Perşembe günü saat 10:00 itibari ile ilan edilecek. 

TÜİK MAYIS ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Ne yazık ki son dönemde ekonomide yaşanan dalgalanmalar nedeni ile enflasyon rakamlarında yükseliş yaşanırken Mayıs ayında da bu yükseliş trendinin sürebileceği belirtildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı beklenti anketi raporunda yer alan verilere göre yüzde 1.27 seviyesine yükseldli.

Nisan ayında yayımlanan beklenti anketi verilerine göre Mayıs ayı TÜFE bekentisi yüzde 1,05 olarak ilan edildi. Merkez Bankası Cari yıl sonu TÜFE beklentisi ise yüzde 13,81 olarak ilan edildi.

Yorumlar (1)
Zorbey bozkurt 3 hafta önce
Merkez bankasının tek bir doğru tahminini şu yorumun altına yazın görelim merkez Bankası lav edileli çok oldu enflasyon Mayıs'ta 2.15.