Mayıs Ayının İlk Enflasyon Rakamı Açıklandı! İTO İstanbul Mayıs Enflasyonu Rekora Koştu

TÜİK TEFE TÜFE Mayıs ayı enflasyonu için geri sayım hız kazanırken İstanbul Ticaret Odası İTO Mayıs 2021 enflasyon rakamlarını duyurdu. İTO tarafından açıklanan ve öncü enflasyon rakamı olarak kabul edilen İstanbul Enflasyon rakamları yüzde 2 seviyesine dayandı. Mayıs ayı enflasyon beklentisi yüzde kaç, enflasyon yüzde kaç çıkar, emekli ve memurlara enflasyon farkı zammı belli mi?

Mayıs Ayının İlk Enflasyon Rakamı Açıklandı! İTO İstanbul Mayıs Enflasyonu Rekora Koştu

Mayıs ayı enflasyon rakamları için geri sayım başlarken finans kulislerinde öncü enflasyon rakamı olarak kabul edilen İTO Mayıs ayı enflasyonu rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre ne yazık ki enflasyondaki tehlikeli yükseliş Mayıs ayında da devam etti. 

İstanbul Ticaret Odası İTO tarafından hesaplanarak her ay düzenli olarak açıklanan İTO Mayıs ayı enflasyonu yüzde 2 seviyesine dayanırken TÜİK tarafından açıklanan rakamın da bu şekilde çıkması durumunda memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan enflasyon farkı zammı da yükselmiş olacak. 

İTO MAYIS AYI ENFLASYONU YÜZDE 1.67 OLDU! 

İTO tarafından açıklanan rakamlara göre Mayıs ayında İstanbul'da bir önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 1.67, toptan fiyatlar yüzde 2.27 arttı. İTO İstanbul Ticaret Odası verilerine göre, Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre perakende fiyatlar yüzde 15.78, toptan fiyatlar ise yüzde 19.03 artış gösterdi. 

ENFLASYON NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon verisi her ay ilk hafta içerisinde yer alan Perşembe günü ilan edilmektedir. Mayıs ayı enflasyon rakamı bu kapsamnda Haziran ayının ilk Perşembe gününe denk gelen 3 Haziran 2021 Perşembe günü ilan edilecek. 

EKONOMİSTLERİN MAYIS AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ TAHMİNİ YÜZDE KAÇ?

Ekonomistler tarafından açıklanan enflasyon tahmini yüzde 1,39 olarak ilan edildi. Ocak TÜFE rakamı yüzde 1,68 oranında, Şubat TÜFE rakamı yüzde 0,91 oranında, Mart TÜFE rakamı yüzde 1,08 oranında ve Nisan ayı TÜFE rakamı yüzde 1,68 oranında açıklanmıştı.

Yorumlar (0)