Memur, İşçi, Emekli Ve Taşeron Maaşlarına Ek Zam Önerisi TBMM'de!

Türkiye'de kamu işçilerine, memurlara ve emeklilere 2021 yılı Ocak ayında yapılan maaş zamları enflasyon artışı nedeniyle eridi. Bunun üzerine çeşitli kesimlerden emekli, işçi ve memur maaşlarına ek zam önerileri gelmeye başladı. Emekli, memur ve işçiler ek zam alacaklar mı?

Memur, İşçi, Emekli Ve Taşeron Maaşlarına Ek Zam Önerisi TBMM'de!

Türkiye'de kamudan maaş alanlar 2021 yılı için ciddi bir sıkıntı içerisinde kaldılar. İşçi, memur ve emeklilere Ocak 2021'de maaşzammı yapıldı. Ancak bu maaş zamları milyonlarca çalışanı ve emeklkileri memnun etmekten çok uzak kaldı. Hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı ile mücadele eden maaşlı çalışanlar ve emekliler enflasyon karşısında maaş zamlarının eriyip gittiği endişeli bir şekilde takip etmeye devam ediyorlar. 

İŞÇİLERE, MEMURLARA VE EMEKLİLERE EK ZAM TALEBİ!

Başta memur sendikaları olmak üzere çeşitli birliklerden çalışanların maaşlarına ek zam yapılmasına dair talepler gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak ise CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut bu talepleri TBMM'de dile getirdi. Vatandaşların büyük bir ekonomik darboğaz içerisinde kaldığını söyleyen Ayhan Barut bir açıklamada bulunarak, “Türkiye'de ekonomik kriz artık derinleşti. Emeklilerimiz, kamu işlerimiz ve memurlarımız aldıkları maaşlarla geçinemez hale geldiler. Enflasyon karşısında eriyen maaşlar insanca yaşamdan çok uzan bir noktaya doğru geriledi. Memurlara, kamu işçilerine ve emeklilere ek zam yapılması aciliyet haline gelmiştir.” dedi.

RAMAZAN MÜJDESİ EK ZAM MI OLACAK?

Memurlar ve memur emeklileri başta olmak üzere kamu emekçilerine yapılan 2021 maaş zammının enflasyon karşısında daha ilk 2 ayda eriyip gittiğini söyleyen Ayhan Barut, “Emeklilerimize komik sayılacak maaşlar veriliyor. Sadece onlar değiş kamu işçileri ve memurlar da aldıkları maaşlar ile enflasyon karşısında duramıyorlarlar. Toplumsal mutabakat gereği memurlara, işçilere ve emeklilere  ek zam yapılmalıdır. Türkiye'nin buna gücü yetecektir. Bu ülkenin kaynakları insanımızı refah içerisinde yaşatmaya yeter de artar. Yeterki bu kaynaklar vatandaşımız için kullanılmak istensin. Umarım Ramazan müjdesi olarak ek zam duyurusu yaparlar.” şeklinde konuştu.

TAŞERONA DA MAAŞ ZAMMI İSTEĞİ

Öte yandan ek zam talebinin kamuda 4D'li olarak çalışan taşeron işçileri de kapsaması gerektiği bildirildi. Taşeron olarak çalışırken kamuya geçirilen işçiler yıllar içerisinde önemli maddi kayıplar ile karşılaştılar. Bu kayıpların da bir anlamda telafisi olacak olan ek zam ile Türkiye genelinde milyonlarca aile bayram yapacak.Yine de bu konuda hükümetin atacağı adımlar merakla beklenmeye başlandı. 

Yorumlar (0)