Memur ve Emekli Enflasyon Farkı 2021! İlk 3 Aylık Verilere Göre Enflasyon Zammı Oluştu

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK TEFE TÜFE enflasyon rakamları Mart ayı rakamları belli oldu. Açıklanan rakamlara göre enflasyonda yaşanan yükseliş sürdü. 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart enflasyonu rakamlarına göre ilk 3 aylık rakamlara göre emekli ve memur maaşlarına enflasyon farkı zammı oluştu. Memur maaşlarına enflasyon farkı ne kadar, emekli maaşına enflasyon farkı nasıl hesaplanır, ilk 3 aylık enflasyon verisi ne kadar?

Memur ve Emekli Enflasyon Farkı 2021! İlk 3 Aylık Verilere Göre Enflasyon Zammı Oluştu
Memurlar ve emekliler tarafından beklenen enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK TEFE TÜFE Mart ayı enflasyon rakamları ile beraber ilk 3 aylık enflasyon toplamı da belirlenmiş oldu.

TÜİK TEFE TÜFE MART 2021 ENFLASYONU İLE İLK 3 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI BELİRLENMİŞ OLDU!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından hesaplanan enflasyon rakamları açıklandı. Hatırlanacağı üzere TÜİK tarafından;

Ocak ayı enflasyon 2021 oranı yüzde 1.68

Şubat ayı enflasyon 2021 oranı yüzde 0.91 olarak açıklanmış 2 rakamın toplamı ise yüzde 2.60 olarak gerçekleşmişti.

Bugün açıklanan Mart ayı enflasyon 2021 rakamı ile de söz konusu oran yüzde 1.08 olarak gerçekleşti. Böylelikle memurlar için yılın ilk 3 aylık döneminde enflasyon farkı 3,68 olarak gerçekleşti ve enflasyon farkı zammı zammı oluştu.

EMEKLİ VE MEMUR ENFLASYON FARKI 2021 OLUŞTU MU?

Emekli ve memur maaşlarına yılda iki kere toplu sözleşme ile belirlenen oranlarda zam yapılmakta olup bu zamlara ek olarak bir de enflasyon farkı zammı uygulanmaktadır. Enflasyon farkı zammının amacı yapılan zam oranlarının enflasyon karşısında erimesini engellemektir.

Bu kapsamda yılda iki kere 6 aylık dönemlerde açıklanan enflasyon rakamları toplanmakta, bu rakamların yüzde 3 sınırını aşması durumunda memur ve emekli maaşlarına aşılan tutar kadar enflasyon farkı zammı yansıtılmaktadır.TÜİK tarafından açıklanan ilk 3 aylık enflasyon toplamı yüzde 3 seviyesini aşarken bu rakamlara Nisan ayı enflasyonu, Mayıs ayı enflasyonu ve Haziran ayı enflasyonu rakamları da eklenecek. İlk 6 aylık enflasyon rakamları toplanarak 2021 yılı Temmuz ayı memur maaş zammı ve emekli maaşlarına zam hesaplaması yapılırken enflasyon farkı da ek zam olarak maaşlara yansıtılacak.

2020 YILINDA MEMURLAR YÜZDE KAÇ ENFLASYON FARKI ZAMMI ALMIŞTI?

Hatırlanacağı üzere 2020 yılında emekli ve memur maaşlarına birinci 6 aylık dönemde yüzde 1.75 oranında ve ikinci 6 aylık dönemde ise yüzde 4,36 oranında enflasyon farkı zammı uygulanmıştı.

Enflasyonda yaşanan yükselişin 2021 yılında ekonomideki dalgalanma nedeni ile daha sert gerçekleşmesi nedeni ile bu rakamın artması bekleniyor.
Yorumlar (0)