EKONOMİ

Merakla Beklenen EYT Yasası Çıkıyor Mu? İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Dakika Gelişmeleri!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen yaklaşık 5 milyon vatandaş bir düzenleme yapılarak kendilerine emeklilik yolunun açılmasını bekliyorlar. 2021 yılı içerisinde EYT yasası TBMM'den çıkacak mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen yaklaşık 5 milyon vatandaş bir düzenleme yapılarak kendilerine emeklilik yolunun açılmasını bekliyorlar. 2021 yılı içerisinde EYT yasası TBMM'den çıkacak mı?

Türkiye’de son yılların önemli sosyal ve çalışma sorunlarından birisi de EmeklilikteYaşa Takılanlar (EYT) olmaya devem ediyor. EYT mağduru olan vatandaşlar yıllardır seslerini yetkililere duyurabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. 2020 yılı içerisinde kendileri için bir yasal düzenleme yapılmasını bekleyen EYT’lilerin bu beklentileri gerçekleşmedi. Tüm umutlar da 2021 yılına taşındı. Bu yıl EYT düzenlemesi bekleyen vatandaşlar ise siyasetçilerden destek görmek için görüşmelerini sürdürüyorlar.

Yıllar içerisinde dernekleşecek kadar organize olabilen bir kitle haline gelen EYT’liler seslerini duyurma açısından başarılı olsalar da hükümetçe ciddiye alınma konusunda aynı başarıyı gösteremediler. Hükümet yetkililerinin yaptıkları her EYT açıklamasında umutları kırılan yaklaşık 5 milyon vatandaş mağdur bir şekilde hayatlarına devam etmeyi sürdürüyorlar.

EYT NEDİR?

EYT kısaltması ile bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, emekli olmak için yıllar içerisinde değişen şartlardan etkilenerek emekli olma yaşları değişen vatandaşları ifade ediyor. İşe başladıkları ve ilk defa sigortalı oldukları tarihte emekli olabilecekleri dönem ile şimdi emekli olabilecekleri dönem arasında fark ortaya çıkınca 5 milyon vatandaş adeta ortada kaldı. Prim günü olarak emeklilik şartını yerine getiren bu çalışanlar yaş olarak ise bu şartı yerine getiremiyorlar. Bundan dolayı mecburen emekli olmak için yıllarca beklemek zorunda kalıyorlar. Yaşanan bu durumla meydana gelen mağduriyetler ise yeni mağduriyetlere de neden oluyor. İşverenler 50 yaş üzerinde olan bu çalışanlara yüksek maaş vermek istemezken işten çıkarma yolunu tercih ediyorlar. İşsiz kaldıklarında ise 50 yaşından sonra iş bulmaları neredeyse imkansız hale gelen bu çalışanlar emekli de olamadıkları için büyük bir geçim sıkıntısı içerisinde kendilerini buluyorlar. Bu mağduriyetin giderilmesi için ise EYT’liler yıllardır mücadele ederek kendilerine emeklilik yolunun açılmasını istiyorlar.

HÜKÜMETTEN EYT KARARI!

Hükümet yetkilileri EYT’li vatandaşların sorunlarının çözümüne dair pozitif bir yaklaşım sergilemiyorlar. Ülke ekonomisine ciddi bir yük getireceği düşünülen EYT’lilerin isteklerinin kabul edilemeyeceğini söyleyen hükümet yetkilileri bu vatandaşların boşuna beklenti içerisine girmemesi gerektiğini her EYT açıklamasında dile getiriyorlar. Ancak EYT’liler yıllarca prim ödediklerini, yük olmadıklarını ve haklarını istediklerini ifade ediyorlar. Lakin sesleri ciddi alınmayan EYT’lilerin talepleri de maliyetten dolyı pek önemsenmiyor.

DEVLET BAHÇELİ SÖZ VERİP UNUTTU

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçimlerden önce EYT’li vatandaşlara en çok umut veren siyasi liderdi. Seçimlerde EYT’lilerin sorunlarını çözeceğine dair söz vererek oy isteyen Bahçeli, seçimlerden sonra bu sözleri unuttu. EYT’lilerin taleplerine kulaklarını tıkayan Bahçeli bu açıdan EYT’li 5 milyon vatandaşın tepkisini çekmeye devam ediyor. Af yasası konusunda sözünü tutarak mahkumların serbest kalmasını sağlayan Bahçeli şu ana kadar EYT’liler için herhangi bir açıklama dahi yapmadı. Umutları olmasa da EYT’liler Bahçeli’nin sözlerini hatırlamasını ve gereğini yapmasını istiyorlar.

2021 EYT FORMÜLLERİ

EYT mağduriyetlerinin giderilmesi için gündeme bazı formüller gelmeye devam ediyor. Kademeli olarak emeklilik hakkı verilmesi, belirli yaşa kadar yarım emekli maaşı ödenmesi, belirli yaşa kadar yalnızca sağlık hizmetlerinden faydalandırılması gibi çok çeşitli formüller gündeme getiriliyor. Ancak Hükümet yetkilileri bu konuda olumlu bir yaklaşım içerisinde olmadığı için EYT formülleri masada tartışılamıyor.

EYT’LİLER SİYASİ PARTİLERDEN TAAHHÜTNAME ALIYOR

Siyasetçilerin kendilerine söz verip tutmamaları üzerine EYT dernekleri siyasi partilerle görüşüp verdikleri sözler hakkında kendilerine noter tasdikli taahhütname vermelerini istiyorlar. Bu taahhütnameyi vermeyen siyasi partilere oy verilmemesi için propoganda yapacak olan EYT dernekleri tüm siyasi partilerle görüşüp taahhütname almak istiyorlar. Bu konuda CHP ve İYİ Parti’nin EYT derneklerinin yöneticilerine olumlu geri dönüş yaptıkları ve taahhütnameyi de kısa süre içerisinde verecekleri bildirildi.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir