Merakla Beklenen İşsizlik Rakamları Açıklandı! TÜİK İşsizlik Oranı 2020 Ağustos / Mayıs Oranı Yüzde Kaç Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye'de işsizlik oranı 3 ay sonra ilan edildiği için TÜİK tarafından 10 Ağustos 2020 tarihinde açıklanan işsizlik raporu aslında Mayıs dönemine ilişkin verileri kapsıyor. Peki, Mayıs ayında Türkiye'de toplam işsiz sayısı kaç oldu, işsizlik oranı yüzde kaç, kaç kişi işten çıkarıldı, istihdam oranı nasıl etkilendi? Soruların yanıtları haberimizde...

Merakla Beklenen İşsizlik Rakamları Açıklandı! TÜİK İşsizlik Oranı 2020 Ağustos / Mayıs Oranı Yüzde Kaç Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK ekonomi cephesi tarafından büyük bir merakla beklenen işsizlik rakamlarını açıkladı. 

TÜİK İŞSİZLİK ORANI MAYIS 2020 AÇIKLANDI! TÜRKİYE'DE İŞSİZLİK AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından bugün yani 10 Ağustos 2020 Pazartesi günü açıklanan işsizlik rakamlarına göre Mayıs ayına ilişkin son rakamlar ilan edildi. 

Türkiye'de işsizlik oranları 3 ay sonrasında açıklandığı için bugün ilan edilen işsizlik rakamları halk arasında Ağustos 2020 işsizlik oranı olarak anılsa da aslında rakamlar Mayıs ayına ilişkin verileri kapsıyor. 

Açıklanan rapor Türkiye'de korana virüs salgını dönemi ile ekonominin kapalı tutulduğu ve karantina önlemlerinin devam ettiği Mayıs ayını kapsaması açısından ekonomik olarak büyük önem taşıyor. Türikye hatırlanacağı üzere Mart ayı itibari ile korana virüs salgını nedeni ile ekonomiyi kapatma kararı almış, 1 Haziran 2020 tarihine kadar karantina tedbirleri ile ekonomi yavaşlamıştı. 

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile %12,9 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,2 puanlık artış ile %15,2 oldu.

Söz konusu dönemde kamu istihdamı yüzde 4,3 oranında artarken 15-64 yaş grubunda işsizlik oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 0,1 artış ile yüzde 13,2 seviyesine yükseldi. 

Türkiye'de işsiz kişi sayısı 2019 yılının Mayıs ayına göre düşüş gösterdi ancak söz konusu düşüşün işten çıkarma yasağı nedeni ile elde edildiği ekonomistlerin ilk yorumları arasında yer aldı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)