Merkez Bankalarından Darbe Yiyen Bitcoin'i Elon Musk Bile Kurtaramadı!

Dünya finans piyasalarının yeni aktörü kripto paraların lideri Bitcoin beklenen sıçrayışı yapamadı. Üstelik TESLA'nın Ceo'su Elon Musk'ın desteğine rağmen Bitcoin fiyatında gerileme devam ediyor.

Merkez Bankalarından Darbe Yiyen Bitcoin'i Elon Musk Bile Kurtaramadı!
2021 yılının en karlı yatırım aracı olma unvanını taşıyan bitcoin için karışık fiyatlama şartları sürüyor. Yatırımcılar bir süredir Bitcoin'in 60 Bin dolar seviyesini bir sıçrama yaparak aşmasını beklerlerken bu sıçrayış kalıcı bir şekilde hiç gerçekleşmedi. Son 1 ay içerisinde 2 defa 60 Bin dolar seviyesini aşan Bitcoin bu noktada tutunamayarak gerilemek zorunda kaldı.

BİTCOİN'DE DÜŞÜŞ!

BitCoin'in 60 Bin dolar noktasını psikolojik eşik olarak görmeye başlamasının ardından yeniden o seviyeye doğru hareketlenmesi beklenirken BTC'de ciddi bir gerileme meydana geldi. Şu anda 50.752 dolardan işlem gören Bitcoin tüm desteklere rağmen yükseliş trendine kendisini sokmayı başaramadı.

TESLA'nın CEO'su Elon Musk bir süredir Bitcoin hakkında adeta piyasa tanıtımı yapıyor. 1,5 milyar dolarlık bir varlıkla Bitcoin piyasasına giren Elon Musk son olarak meydana gelen düşüşün etkilerini silebilmek için 2021 sonu itibariyle TESLA'nın Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağını açıkladı. Ancak bu açıklama tüm dünyadan ses getirse de Bitcoin'den herhangi bir ses getirmedi. Bitcoin'in yükseliş ivmesi yakalayamaması yatırım dünyasının üzerinde kafa yorduğu en önemli konulardan birisi oldu.

MERKEZ BANKALARINDAN GELEN BİTCOİN AÇIKLAMALARI PİYASAYI KARIŞTIRDI

Bitcoin hakkında açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell ve Norveç Merkez Bankası Norges Başkanı Oystein Olsen tam anlamıyla kripto paraya darbe vurdular. Dünyada nakit para kullanımı açısından en az piyasanın olduğu Norveç'in merkez Bankası Başkanı Oystein Olsen ödeme alternatifi olarak insanların Bitcoin'e yönelmemeleri gerektiğini ve herhangi bir yasal geçerliliğin olmadığını söyledi. FED Başkanı Jerome Powell ise Bitcoin'in bir ödeme aracı değil spekülasyon aracı olduğunu ifade etti. Powell açıklamasında Bitcoin lehine herhangi bir ifade kullanmazken kripto paralara ilişkin yeteri kadar düzenlemenin henüz yapılmadığını ve büyük varlıklarla bu piyasalara girmenin risk olduğunu söyledi.

ELON MUSK BİLE KURTARAMADI!

Merkez bankalarının başkanlarının açıklamaları ile büyük darbe yiyen Bitcoin'i Elon Musk kurtarmak istedi ama onun da açıklaması Bitcoin'e güç vermeye yetmedi. Güven kaybı yaşanan BTC'de toparlanmanın ne zaman olacağı henüz kestirilemiyor. Analistler bugüne kadar bu denli sert şekilde eleştirilmeyen Bitcoin'in bu sarsıntıyı atlatıp toparlanmaya geçmesinin çok yeni bir tecrübe olacağına hemfikirler.

Emlak365.com
Yorumlar (0)