Merkez Bankası 13 Aralık PPK Toplantısı İle Faiz İndirimi Yapacak Mı?

Merkez Bankası Para ve Kur Politikası toplantısı bugün düzenlenecek.

Merkez Bankası 13 Aralık PPK Toplantısı İle Faiz İndirimi Yapacak Mı?

Merkez Bankası Para ve Kur Politikası toplantısı bugün düzenlenecek. Dolar kurunda yaşanan sert çıkışın sonrasında bugün yapılacak açıklamalar büyük önem taşıyor.

TÜİK Kasım ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin de altında çıkması ve dolar kurunda yaşanan düşüş ile beraber ortaya çıkan iyimser hava ne yazık ki bir anda tersine döndü. Dün piyasalarda başlatılan Merkez Bankası faiz indirimi spekülasyonları ile dolar kuru bir anda 5,16 lira seviyesinden 5,40 lira seviyesine çıktı. Yaşanan bu sert çok tepki faiz lobisinin Merkez Bankasına "aba altından sopar göstermesi" olarak yorumlandı. Merkez Bankası Aralık Toplantısı İle Faiz İndirimi Yapacak Mı?Piyasalarda yaşanan bu son tablonun ardından kesinlikle Merkez Bankası tarafından böyle bir karar alınması artık beklenmiyor. Yani ne yazık ki faiz indirimi için artık 2019 yılı beklenmeye başlanacak. Ancak 2019 yılının ilk 3 aylık döneminde hükümet tarafından yapılan pek çok vergi indirimi ve teşvik de sona ereceği için enflasyon yükselecek. Yaşanan bu yükseliş 2019 yılının birinci çeyreğini kapsayan ilk 3 aylık dönemde Merkez Bankası faiz indirimi kararı için mevcut koşulların uygun olmayacağı anlamına geliyor. Yani kredi faiz indirimi müjdesi bekleyen kişiler için tüm işler yolunda giderse bu müjde en erken Nisan ayında gelecek gibi görünüyor. Dolar Kurunda Yükseliş Yaşanmasaydı Faiz İndirimi Gelebilirdi! Ekonomistler Merkez Bankası cephesinde küçük bir faiz indirimi için eğilim bulunduğunu ancak yaşanan bu son olayların ardından kesinlikle faiz indirimi beklenmediğini belirtiyorlar. Bugün saat 10:30 itibari ile Merkez Bankası Para ve Kur Politikası kararlarını açıklayacak. 2019 yılına ait kararlar ve kur politikaları bugün dolar kurunu etkileyecek en önemli faktörler arasında yer alıyor. Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
İOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar (0)