Merkez Bankası 200 Baz Puan Faiz Artışı Ne Demek, İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizleri Ne Olur?

Merkez Bankası Emlak365.com / Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından beklenen politika faiz oranı kararı açıklandı. TCMB Aralık ayı PPK toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından açıklanan karar ilan edildi. 

Merkez Bankası 200 Baz Puan Faiz Artışı Ne Demek, İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizleri Ne Olur?

Merkez Bankası

Emlak365.com / Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından beklenen politika faiz oranı kararı açıklandı. TCMB Aralık ayı PPK toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından açıklanan karar ilan edildi. 

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI 200 BAZ PUAN ARTTI, YÜZDE 17 OLDU! 

200 baz puan faiz artışı kararı açıklayan Merkez Bankası politika faizini yüzde 15 seviyesinden yüzden 17 seviyesine çekmiş oldu. 

BAZ PUAN NE DEDİR, 200 BAZ PUAN NE DEMEK, NASIL HESAPLANIR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama sonrasında baz puan nedir sorusu bir kere daha gündeme geldi. Faizler hakkında kullanılan terimler arasında yer alan baz puan her geçen gün gündelik hayatımızda da kullanılan terimler arasına girmeyi başarıyor. Faiz oranları için kullanılan ve oranlarda yaşanan değişiklikleri ifade eden birime baz puan denilmektedir. 100 baz puan 1 faiz oranı olarak ölçülür. Yani 100 baz puan MB politika faizi için 1 puanlık indirime tekabül eder ve bu şekilde hesaplanır. 

200 baz puan faiz oranları için 2.00 puan artış anlamına geliyor. Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında 15.00 olan Merkez Bankası faiz oranı yüzde 17.00 seviyesine çekilmiş oldu. 

BANKADA PARASI OLANLAR SEVİNDİ, KREDİ ÇEKECEKLER ÜZÜLDÜ! KONUT, TAŞIT, İHTİYAÇ KREDİSİ VE VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI YÜKSELECEK Mİ?

Açıklanan olan karar ne yazık ki bankadan kredi çekmek isteyen kişileri üzdü. Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi paketlerinde en az 2 puanlık artış yaşanabileceği belirtilirken vadeli mevduat hesabı faiz oranları için yine yükseliş eğilimi bekleniyor. 

Yorumlar (0)