Merkez Bankası 2021 - 2022 Yıl Sonu Enflasyon ve Dolar Tahmini Beklentisi Yükseldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan sunum ile Merkez Bankası enflasyon tahmini rakamları yukarı yönlü revize edildi. TCMB tarafından ilan edilen beklenti anketi raporu ile ise 2021 ve 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini rakamları yukarı yönlü revize edildi.

Merkez Bankası 2021 - 2022 Yıl Sonu Enflasyon ve Dolar Tahmini Beklentisi Yükseldi!

Merkez Bankası beklenti anketi raporu yayımlanırken raporda dolar kuru tahmini rakamlarında yaşanan yükseliş dikkat çekti. 

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜKSELDİ! 

Merkez Bankası Enflasyon Raporu 2021-II içerisinde yer alan enflasyon beklentisi en çok merak edilen konular arasında öne çıkmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından gerçekleştirilen sunumda "Para politikasında ihtiyatlı duruşun öneminin arttığı döneme giriyoruz. Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüş önceliğiyle kararlılıkla sürdürülmesi, oylaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir" diyerek enflasyon tahmini beklentisi rakamlarını yukarı yönlü revize ettiklerini duyurmuştu. 

Yapılan sunumda yer alan rakamlara göre Merkez Bankası 2021 yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 9.4 seviyesinden yüzde 12.2 seviyesine yükseliş gösterdi. Merkez Bankası 2022 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 7.5 olarak raporda yer aldı. Merkez Bankası tarafından ilan edilen uzun vadeli enflasyon beklentisi rakamı ise yüzde 5 olarak korudu. 

MERKEZ BANKASI 2021 VE 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ! YIL SONUNDA 1 DOLAR KAÇ TL OLUR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan 2021 beklenti anketi raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Merkez Bankası 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini yükseldi. 2021 yılı Mart ayı beklenti anket döneminde 7,95 TL olarak açıklanan 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini Nisan ayında açıklanan yeni anket sonuçlarına göre yükseliş gösterdi ve 8 lira bandının üzerine çıktı. 

Son derece sert bir yükseliş yaşayan dolar kuru tahmini yeni anket çalışmasında 8,57 olarak duyuruldu. 12 ay sonrası dolar kuru tahmini beklentisi ise Mart ayı anketinde 8,20 lira olarak açıklanırken bu anket döneminde ise 8,78 TL seviyesine yükseltildi.

Yorumlar (0)