Merkez Bankası 2021'de Altın Satış Rakamı İle Tüm Dünyayı Solladı

Dünya Altın Konseyi tarafından 2021'in ilk çeyreğindeki altın hareketleri hakkında açıklama yaptı. Buna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021'in ilk çeyreğinde en fazla altın satışı yapan merkez bankası oldu.

Merkez Bankası 2021'de Altın Satış Rakamı İle Tüm Dünyayı Solladı

Dünya Altın Konseyi'nin merak edşken rakamları açıklandı. 2012 yılının ilk çeyreği olan Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki altın hareketleri hakkında değerlendirme raporu yayınlandı. Bu rapora göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021 yılının ilk çeyreğinde en fazla altın satışı yapan merkez bankası oldu.

MERKEZ BANKASI'NIN ALTIN REZERVLERİ AZALIYOR

Dünya Altın Konseyi'nin raporuna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın altın rezervlerinde 2021 yılının ilk çeyreğinde 31,5 ton azalma meydana geldi. Tükiye'nin toplam altın rezervinin ise 512,5 tona gerilediği bildirildi. Üst üste Türkiye'nin üç çeyrektir altın satıcısı konumunda olduğu belirtildi. Türkiye'nin ardından en fazla altın satışı yapan ikinci merkez bankası 24,9 ton ile Filipinler ve üçüncü merkez bankası 6,7 ton satışla Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

TÜRKİYE'DE ALTIN TALEBİ YÜKSELDİ

Dünya Altın Konseyi tarafından bildirilen rapora göre Türkiye'nin altına ve altın çeşitlerine olan talebi de yükseldi. Külçe altın, gram altın, cumhuriyet altını ve çeyrek altına gösterilen talep 2021'in ilk çeyreğinde bir önceki yıla kıyasla 23,3 ton yükselerek 44,3 ton olarak gerçekleşti.

MERKEZ BANKASI NET DÖVİZ REZERVLERİ 3,5 MİLYAR DOLAR AZALDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın swaplar dahil net döviz rezervleri 2021'in ilk çeyreğinde 3,5 milyar dolar azaldı. Toplam altın rezervlerinin dolar cinsi karşılığı ise 43,5 milyar dolardan 38,9 milyar dolara geriledi. Altın fiyatlarında ise ilgili dönemde yüzde 10'dan fazla düşüş meydana geldi. Ons altın 2021'in başında 1.898 dolardan satılıyordu. Ancak şu anda ons altın 1.775 dolardan işlem görüyor.2021'in il çeyreğinde ons altın fiyatı 1.600'lü dolar seviyelerini de denedi ancak bu noktalarda kalıcı olamadı. Son dönemlerin ekonomik gelişmeleri ışığında ons altın fiyatlarında yükselme hareketleri gözlemlenmeye devam ediliyor. 

Yorumlar (0)