Merkez Bankası 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru ve Enflasyon Tahmini Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenti anketi Nisan 2021 verileri yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Merkez Bankasının 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini ve enflasyon beklentisi rakamları ilan edildi. İşte merak edilen rakamlar...

Merkez Bankası 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru ve Enflasyon Tahmini Açıklandı!

Merkez Bankası beklenti anketi raporu yayımlandı. Nisan ayı beklenti anketi verilerine göre Merkez Bankası tarafından 2021 yıl sonuna ilişkin açıklanan tahmini rakamlar ilan edilmiş oldu. 

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ NE DEMEK?

Konu hakkında açıklama yapan TCMB İstatistik Genel Müdürlüğünden Timur Hülagü anket sonuçları açıklandığı anda "Merkez Bankası anket sonuçları açıklandığı anda pek çok yerde Merkez Bankası enflasyon tahminin düşürdü, dolar beklentisini yükseltti gibi ifadeler kullanıyorlar. Bu haberleri okuyan pek çok kişide söz konusu rakamları açıklayan kurumun Merkez Bankası olduğunu sanıyor. 

Ancak dalgalı kur rejimi uygulanan bir ortamda Merkez Bankası tarafından dolar kuru tahmini yapılması mümkün değil. Merkez Bankası istatistik genel müdürlüğü tarafından beklenti anketi çalışmaları yapılmaktadır. Bu anket sonuçları ile açıklanan rakamlar Merkez Bankası tarafından değil ankete katılan katılımcılar tarafından belirtilen tahminlerin ortalamasıdır" diyerek söz konusu anket hakkında bilgi verdi. 

Merkez Bankası beklenti her ay düzenli olarak Merkez Bankası İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup belirlenen katılımcıların görüşleri üzerinden medyan beklenti hesaplanılarak kamuoyuna duyurulmaktadır. Nisan ayı beklenti anketine reel sektörden 9 katılımcı, Finansal sektörden 46 katılımcı ve profesyonellerden 5 katılımcı olmak üzere 60 katılımcı iştirak etmiş olup, katılımcıların medyan tahminleri kamuoyuna duyurulmuştur. Anketi yapan kurum Merkez Bankası olduğu için ankette doğal olarak Merkez Bankası anketi olarak anılmaktadır. 

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ KAÇ TL?

Merkez Bankası tarafından açıklanan son anket çalışmasına göre 2021 yıl sonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,95 TL olarak açıklanırken bu anket döneminde yükseliş göstererek 8 lira bandını aştını ve 8,57 TL olarak ilan edildi. 12 ay sonrası dolar kuru tahmini ise bir önceki anket döneminde 8,20 lira iken bu anket döneminde 8,78 TL olarak ilan edildi. 

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

2021 yılı Nisan ayı anket döneminde açıklanan verilere göre 12 ay sonrası TÜFE'nin ortalama olarak yüzde 24,74 olasılıkla yüzde 10,00 - 10,99 aralığında, yüzde 28,50 olasılıkla yüzde 11,00 - 11,99 aralığında, yüzde 17,56 olasılıkla ise yüzde 12,00 - 12,99 aralığında artış göstereceği öngörüldü. Cari yıl sonu enflasyon beklentisi TÜFE tahmini ise açıklanan bir önceki anket döneminde yüzde 11,54 iken, bu anket döneminde yükselerek yüzde 13,12 seviyesine ulaştı. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 11,26 olarak ankette yer aldı. 

Yorumlar (0)